Język angielski
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ZAWISZY CZARNEGO Z GARBOWA
W WARSZEWICACH
ROK SZKOLNY 2024/2025
Zasady oceniania na lekcjach języka angielskiego w klasach 4-8
Uczeń ma obowiązek posiadać na lekcjach zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń oraz podręcznik.
Na początku roku szkolnego nauczyciel zapoznaje uczniów z przedmiotowymi zasadami oceniania, które zawierają wymagania w zakresie umiejętności i wiadomości, jakie uczeń musi posiadać, aby otrzymać określoną ocenę.
Wszystkie oceny otrzymane przez ucznia są jawne. Nauczyciel zawsze uzasadnia, co złożyło się na otrzymaną przez ucznia ocenę.
Ocena otrzymana przez ucznia z kartkówki lub pracy klasowej związana jest z wcześniej przygotowaną przez nauczyciela punktacją oraz zagadnieniami, z którymi również zaznajamiani są uczniowie.
Jeśli uczeń posiada opinię o dysfunkcjach nauczyciel stosuje inne kryterium oceniania po zapoznaniu się z opinią lub orzeczeniem PPP.
Po zakończeniu pierwszego półrocza oraz pod koniec roku szkolnego uczeń przed wystawieniem oceny przez nauczyciela dokonuje samooceny. Następnie nauczyciel informuje ucznia o swojej propozycji oceny, również motywując swoją decyzje.
Przedmiotem oceny są:
- wiadomości,
- umiejętności,
- aktywność.
Ocenie podlegają następujące formy aktywności ucznia:
-
prace klasowe obejmujące materiał z co najmniej jednego działu,
-
kartkówki obejmujące wiadomości i umiejętności z co najwyżej 3 ostatnich lekcji,
-
odpowiedzi ustne,
-
ćwiczenia, zadania, prace pisemne wykonywane podczas zajęć lekcyjnych samodzielnie lub w grupie,
-
aktywność na lekcji, dodatkowe prace domowe dla chętnych,
-
prace długoterminowe (projekty),
-
udział w konkursie przedmiotowym z języka , który sprawdza wiedzę i umiejętności uczniów , które opanowali w ciągu bieżącego roku szkolnego.
Kryteria oceniania prac klasowych:
- uzyskanie odpowiednich ocen uwarunkowane jest spełnieniem określonych poziomów wymagań, przedstawionych w tabeli:
-
-
OCENA
SKALA
Niedostateczny
0-34 %
Dopuszczający-
35-37%
Dopuszczający
38-45%
Dopuszczający +
46-49%
Dostateczny -
50-52%
Dostateczny
53-59%
Dostateczny +
60-65%
Dobry -
66-74%
Dobry
75-84%
Dobry +
85-89%
Bardzo dobry -
90-93%
Bardzo dobry
94-95%
Bardzo dobry +
96-97%
Celujący
98-100%
-
- praca klasowa przeprowadzana jest po zakończeniu każdego działu. Testy zapowiadane będą z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Każdy test poprzedzony będzie lekcją powtórzeniową .Nauczyciel jest zobowiązany ocenić i udostępnić uczniom ich prace pisemne w ciągu dwóch tygodni,
-kartkówki, obejmujące materiał do trzech lekcji wstecz, mogą być niezapowiedziane,
- prace klasowe omawiane są z klasą, a uczeń ma możliwość poprawy oceny w terminie 2 tygodni od otrzymania oceny i informacji zwrotnej na temat swojej pracy.
Warunki poprawy ocen niedostatecznych
Uczeń ma prawo do jednorazowej poprawy oceny ze sprawdzianu. Oceny niedostateczne poprawiane są w terminie i formie uzgodnionej z nauczycielem, w przypadku pracy klasowej są to 2 tygodnie. Uczeń, który nie stawi się na poprawie sprawdzianu i nie usprawiedliwi nieobecności, traci prawo do poprawki.
Aktywność na lekcji oceniana jest za pomocą znaków „+” i „-„.
- „+” otrzymuje uczeń za:
-
-
-
pracę w grupie,
-
wyrażanie opinii,
-
zajmowanie stanowiska,
-
branie aktywnego udziału w lekcji.
-
-
- „-„ otrzymuje uczeń, który:
-
-
-
nie posiada podręcznika, zeszytu przedmiotowego
-
nie potrafi odpowiedzieć na postawione pytania dotyczące omawianego na lekcji materiału.
-
-
Nieprzygotowanie do zajęć, brak podręcznika, zeszytu ćwiczeń uczeń zobowiązany jest zgłosić nauczycielowi na początku lekcji. Liczbę możliwości nieprzygotowania, jak i liczbę plusów, ustala nauczyciel z uczniami na początku roku szkolnego. Informacja zanotowana jest w zeszycie przedmiotowym.
Laureaci konkursów językowych: szkolnych i pozaszkolnych – otrzymują ocenę celującą. Sukcesy osiągnięte przez ucznia w konkursach przedmiotowych wpływają na podwyższenie oceny z przedmiotu.
Przyjmuje się, że uczeń:
- który nie pisał pracy klasowej z powodów usprawiedliwionych, powinien ją napisać w ciągu 2 tygodni od powrotu do szkoły, w terminie ustalonym z nauczycielem,
- który opuścił lekcję, na której miała się odbyć praca klasowa bez usprawiedliwienia, jego wiedza i umiejętności z tego zakresu sprawdzone zostaną na najbliższej lekcji,
- który otrzymał z pracy klasowej ocenę niedostateczną, może ją poprawić na warunkach i w sposób ustalony przez nauczyciela; poprawa sprawdzianów jest dobrowolna,
-który był nieobecny na poprzedniej lekcji, ma obowiązek uzupełnić zaległości na lekcję bieżącą we własnym zakresie.
Kryterium ważności wystawianych ocen oraz zasady okresowego podsumowania osiągnięć edukacyjnych i ustalenia oceny za I półrocze i oceny końcoworocznej z języka obcego:
- oceny z prac klasowych, kartkówek , odpowiedzi ustnych i aktywność(w wymienionej kolejności) mają decydujący wpływ na ocenę za I półrocze i koniec roku szkolnego,
- ocena klasyfikacyjna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych, podstawą jej są wyniki prac klasowych, kartkówek, odpowiedzi ustnych oraz aktywności na zajęciach i wkład pracy ucznia,
- ocena może być niższa niż wynika to z ocen cząstkowych w przypadku uczniów, którzy uchylają się od pisania różnego rodzaju prac klasowych oraz wykonywania ćwiczeń.
Przedmiotowe zasady oceniania na lekcjach języka angielskiego w klasach 1-3
Obowiązkowe wyposażenie na zajęciach: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy, teczka na gumkę (tu umieszczamy karty pracy, zadania dodatkowe i prace plastyczne), przybory (kredki, nożyczki, klej).
Obszary podlegające ocenianiu : wiedza i umiejętności, aktywność i zaangażowanie ucznia.
Ocenianie: oceny 1-6; ocena na świadectwie jest oceną opisową.
Ocenie podlegać mogą: sprawdziany, odpowiedzi ustne, kartkówki ze słówek, prace plastyczne lub inne projekty, aktywność, prace domowe dla chętnych, wykonywanie ćwiczeń, samodzielna praca ucznia na lekcji.
Sprawdziany przewidziane są po zakończeniu każdego działu i będą zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem. Każdy sprawdzian będzie poprzedzony lekcją powtórzeniową. Zakres treści na sprawdzianie będzie podany uczniom w momencie wyznaczenia jego terminu. W przypadku nieobecności na sprawdzianie, uczeń jest zobowiązany napisać go w ciągu dwóch tygodni od czasu powrotu do szkoły
Dodatkową formą oceny uczniów są plusy/pieczątki i minusy. Za otrzymanie pięciu plusów/pieczątek uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Minusa uczeń może otrzymać za brak pomocy dydaktycznych, niewykonywanie zadań wynikających z procesu lekcyjnego.
-