- Przedmiotowe zasady oceniania / j. polski kl. IV - V - VI -VII - VIII
- Wymagania edukacyjne /j. polski/ kl. IV - V - VI- VII -VIII
- KALENDARIUM NA ROK 2017
- 11 powodów, żeby czytać książki
- KALENDARIUM KULTURALNE 2016
- Jak uczyć się szybko i skutecznie...
- Kalendarium kulturalne 2015
- Kalendarium kulturalne 2014
- Pierwsze lektury znanych Polaków
- Skuteczne uczenie się według 7 zasad
- Kalendarium kulturalne 2011 rok
- Ćwiczenia logopedyczne
- Dysgrafia przyczyną niepowodzeń szkolnych
- Dobre stopnie w szkole, lepsze zdrowie po latach
- Pomóż sobie sam!
- Cytaty dla rodziców
- Przepis na dobry dzień
- Złe oceny i dym papierosowy
- Synestezja - magiczna dysfunkcja mózgu
- Nasi w Starostwie Powiatowym 2010r.
- Gdzie szukać pomocy?
- Jak pomagać dziecku w nauce...
- 10 PRZYKAZAŃ DOBREGO RODZICA!
- PIĘĆ UMIEJĘTNOŚCI W DRODZE DO SUKCESU W SZKOLE
- O XXII Konkursie Ortograficznym...
Dobre stopnie w szkole, lepsze zdrowie po latach
Piątki i szóstki w szkole średniej nie są wyłącznie wyrazem uznania dla ucznia za dobre opanowanie materiału. Pozwalają też oczekiwać, że pilni uczniowie, w dorosłym życiu, będą się cieszyli lepszym zdrowiem - informuje serwis "Science Daily".
Już od dawna naukowcy przekonują, żeedukacja ma związek z dobrym zdrowiem, gdyż między innymi zwiększa świadomość dotyczącą metod dbania o własne samopoczucie. Natomiast nowe badania prowadzone przez specjalistkę w zakresie spraw publicznych i socjologii z University of Wisconsin-Madison, Pamelę Herd dowiodły, iż lepsze oceny w szkole średniej mają znaczenie dla dobrego zdrowia po wielu latach od opuszczenia szkolnych murów.
"To, jak idzie ci w szkole, nie jest bez znaczenia" - mówi Herd. - Wiemy już, że wpływa to na przyszłą pracę i wysokość zarobków. Okazuje się, że również na zdrowie".
Trafność tych spostrzeżeń można docenić dopiero po latach lub wręcz dziesięcioleciach od chwili, w której mieliśmy jeszcze jakiś wpływ na swoje oceny. Dlatego dzisiejsi uczniowie mają co najmniej kilka powodów, by uwierzyć w istnienie związku między wynikami w szkole a ich przyszłym zdrowiem - przekonuje Herd. Wyniki swoich badań opublikowała w grudniowym wydaniu "Journal of Health and Social Behavior".Swoje wnioski Herd oparła o analizy danych z badania Wisconsin Longitudinal Study. Od 1957 r. objęło ono ponad 10 tys. absolwentów szkół średnich z Wisconsin, których następnie obserwowano jeszcze przez 53 lata. Od momentu ukończenia szkoły uczniowie ci jeszcze sześć razy spotykali się z naukowcami, by odpowiadać na pytania dotyczące pracy, życia, rodziny oraz zdrowia.
Analizując te dane Herd i jej zespół zwracali uwagę na związek pomiędzy szkolnymi osiągnięciami i ocenami, cechami osobowości uczniów szkół średnich oraz ich zdrowiem w późniejszych latach życia. Stwierdzili, że im wyższą pozycję zajmowałuczestnik badania w szkolnym zestawieniu uczniowskich ocen, tym mniejsze było prawdopodobieństwo, że w latach 1992-2003 (kiedy wszyscy badani weszli w wiek emerytalny) pogorszy mu się zdrowie.
Naukowcy próbowali wyjaśnić mechanizmy tego związku. Zdaniem Herd kluczem może być tu sumienność badanych. Może być tak, że osoby bardziej skrupulatne już w szkole pracują na lepsze
wyniki, a później skuteczniej starają się o dobrą opiekę medyczną. (PAP)