„PROMYKI DLA DZIECKA”
KOLOROWO I BEZPIECZNIE – PRZYJDŹ POBAWIĆ SIĘ KONIECZNIE!
Sprawozdanie z festynu sportowo – rekreacyjnego, jaki odbył się na kompleksie boisk sportowych „Orlik” w Warszewicach 1.06.2010r.
-
Adresaci
W festynie sportowo – rekreacyjnym z okazji Dnia Dziecka wzięło udział 180 dzieci z terenu Gminy Łubianka. Wśród bawiących się były dzieci:
- z przedszkoli prowadzonych przez „Ziemię Gotyku” w Wybczu (jeden oddział), w Łubiance ( 2 oddziały), w Pigży (jeden oddział), w Warszewicach (jeden oddział) ;
- z oddziału integracyjnego w Zamku Bierzgłowskim;
- z oddziałów przedszkolnych z SP Wybcz i SP Warszewice;
- z SP Wybcz (klasy I – III),
- z SP Warszewice (klasy I – VI)
oraz przybyłe z rodzicami maluchy ze wsi Warszewice i Biskupice.
Opiekę nad uczestnikami festynu sprawowali nauczyciele z w/w placówek wspomagani przez rodziców i pracowników obsługi SP Warszewice.
-
Termin realizacji
Mimo niesprzyjających warunków pogodowych festyn odbył się zgodnie z planem. 1. czerwca 2010r. od godz. 10.00 do 12.00 organizatorom sprzyjało szczęście, gdyż w deszczowym tygodniu wt6re2 okazał się jedynym dniem, w którym nie padał deszcz, a temperatura pozwoliła na przeprowadzenie imprezy na świeżym powietrzu.
-
Miejsce imprezy
Festyn odbył się na kompleksie boisk sportowych „Orlik” w Warszewicach. Była to pierwsza tego rodzaju impreza na w/w obiekcie oddanym do użytku 13. maja 2009r. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów teren boiska okazał się doskonałym miejscem zabawy z uwagi na fakt, że jest ogrodzony, każde miejsce jest na nim doskonale widoczne, powierzchnia nie posiada nierówności i, co szczególnie istotne, do jego wyposażenia należy zaplecze w postaci szatni i toalet.
Zorganizowany festyn był również promocją obiektu sportowego, jako miejsca, gdzie nie tylko odbywać się mogą treningi, zajęcia wychowania fizycznego i rozgrywki sportowe, ale gdzie również doskonale mogą bawić się dzieci pod opieką dorosłych.
-
Organizator
Organizatorem festynu była dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach wspierana przez nauczycieli, rodziców i pracowników obsługi we współpracy z Centrum Kultury w Łubiance.
Do zadań zrealizowanych przez dyrektora należało:
- wyznaczenie celów festynu,
- przeprowadzenie konsultacji z nauczycielami i Samorządem Szkolnym dotyczących charakteru i pomysłów na realizację postawionych celów,
- opracowanie harmonogramu imprezy,
- pozyskanie sponsorów,
- zaangażowanie społeczności lokalnej na rzecz organizacji festynu,
- koordynowanie działań pracowników obsługi, nauczycieli i uczniów pracujących nad przygotowaniem miejsca zabawy oraz podczas trwania zabawy,
- promocja imprezy w środowisku lokalnym,
- zaproszenie i współpraca z Centrum Kultury w Łubiance, OSP w Biskupicach, Urzędem gminy w Łubiance oraz dyrektorami i nauczycielami z SP w Wybczu i SP w Łubiance,
- podsumowanie przeprowadzonej imprezy i opracowanie sprawozdania.
Do zadań zrealizowanych przez nauczycieli należało:
- zaangażowanie uczniów i rodziców w organizację festynu,
- sprawowanie opieki i towarzyszenie dzieciom podczas zabawy,
- prowadzenie indywidualnych pogadanek z dziećmi dotyczących bezpieczeństwa podczas zabawy i promowania zdrowego odżywiania się,
- wspólna zabawa z dziećmi ze szczególnym wskazaniem na integrację z osobami niepełnosprawnymi biorącymi udział w festynie.
5. Przebieg imprezy
Zanim na „Orliku” zabrzmiała muzyka i Pipi – prowadząca imprezę zajęła głos, nagłośnienie instalowali pracownicy Centrum Kultury w Łubiance, a uczniowie SP Warszewice przygotowywali miejsce zabawy i siebie samych do wspólnej zabawy. Kilka minut wcześniej, dzięki pomocy pana sołtysa wsi Warszewice – Bolesława Szczechowskiego, przed bramką na boisku stanęła scena, z której podczas zabawy wszyscy mogli doskonale widzieć prowadzących. Scenę ozdobiły prace plastyczne uczniów pod hasłem „Dzieci są na całym świecie” – wykonane podczas zajęć w szkole
Przybyłych na festyn dzieci, rodziców, nauczycieli i przedstawicieli sponsorów powitała dyrektor SP Warszewice – Honorata Żeglarska. Po uroczystym otwarciu festynu na boisku rządziła Pipi.
Pierwszymi prezentami, jakie każde dziecko przybywające na festyn otrzymało od organizatorów było jabłko i banan – namacalna i smaczna reklama zdrowego odżywiania się. Miało być to również przepustka do ewentualnego poczęstowania się frytkami lub watą cukrową podczas trwania festynu, które, chociaż smaczne, musiały oddać pierwszeństwo owocom.
Zgodnie z koncepcją organizatorów główną inicjatorką zabaw była podczas festynu Pipi. Prowadzone przez nią zajęcia miały charakter integracyjny. Do udziału w nich zapraszane były nie tylko dzieci, ale również dorośli. Zabawy odbywały się na płycie boiska piłkarskiego. W przeważającej części były to zabawy w kręgu, w rzędach lub z wykorzystaniem chusty.
Równolegle prowadzono była loteria fantowa oraz konkurencje sportowe na obrzeżach boiska. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że indywidualne konkurencje sportowe dla uczestników festynu prowadzili uczniowie klasy VI SP Warszewice. Przygotowali oni samodzielnie propozycje konkurencji, opracowali tabele rekordów i z wielkim zaangażowaniem przestrzegali reguły fair – play.
Dla uczestników festynu oprócz zabaw i konkurencji sportowych przygotowano również inne atrakcje. Zaproszono Klowna, który uczył robić ogromne bańki mydlane i czarował – nie tylko uśmiechem.
Szczególną atrakcją dla dziewczynek, była możliwość pomalowania twarzy. Niecodzienny makijaż wykonywały koleżanki z klas V i VI.
Miłą niespodzianką dla dyrektor szkoły był prezent dla wszystkich dzieci - taniec w wykonaniu uczennic z III klasy SP Warszewice. Dziewczynki samodzielnie opracowały układ taneczny i zaprezentowały go podczas festynu.
Szczególnymi gośćmi na festynie byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Biskupicach. Opowiadali oni dzieciom o swojej pracy, a także przestrzegali przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.
Goście z OSP Biskupice sprawili również, że każde dziecko mogło na chwilę poczuć się strażakiem. Bezpośredni kontakt z ludźmi, których zadaniem jest często ratowanie życia i dobytku ludzi, a także pomoc np. podczas powodzi z pewnością zaprocentuje w przyszłości, gdy jako ludzie dorośli – dzieci dotrzymają słowa i będą pomagać strażakom, a także dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Po dwugodzinnej zabawie przyszedł czas na podsumowanie i pożegnanie. Dyrektor Honorata Żeglarska zaakcentowała konieczność współpracy całego środowiska na rzecz dobra dzieci, jako przykład podając kończącą się imprezę. Następnie przedszkolakom wręczono puchary za udział w festynie, a zwycięzcom w konkurencjach indywidualnych nagrody i dyplomy.
Wiszące nad boiskiem chmury, z których na szczęście podczas festynu nie spadł deszcz, przypominały wszystkim o tragedii, jaką przeżywają ludzie, którzy cierpią w wyniku tegorocznej powodzi. Mówiła o tym w swoim wystąpieniu dyrektor Honorata Żeglarska.
Z inicjatywy dzieci i nauczycieli SP Warszewice podczas zabawy zbierano dary rzeczowe dla powodzian.
Po oficjalnym pożegnaniu najmłodszych dzieci nadszedł czas na sportowe emocje. Ostatnim punktem festynu był mecz chłopców z VI klasy przeciwko „reszcie szkoły.
Kiedy najmłodsi z żalem odjeżdżali do domu, na boisku trwało sprzątanie i przygotowania do piłkarskiego pojedynku.
Mecz piłki nożnej, jaki zagrali chłopcy ze Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w układzie: uczniowie VI klasy przeciwko uczniom z klas młodszych, miał bardzo emocjonujący przebieg.
Z uwagi na kontuzję czołowych zawodników z VI klasy, pojedynek był bardzo wyrównany, a spotkanie zakończyły rzuty karne, w których zwyciężyła klasa VI.
Festyn sportowo - rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez dyrektora i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach we współpracy z Centrum Kultury w Łubiance w dniu 1 czerwca 2010r. na k6mpleksie boisk sportowych „Orlik” w Warszewicach pod hasłem : „Promyki dla dziecka” – Kolorowo i bezpiecznie – przyjdź pobawić się koniecznie, ukazał rolę osób dorosłych (nauczycieli, rodziców), instytucji kulturalnych (Centrum Kultury w Łubiance), lokalnych przedsiębiorców (sponsorzy), pracowników administracji publicznej (Urzędu Gminy Łubianka, sołtysów wsi Biskupice i Warszewich) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Biskupicach, kół gospodyń wiejskich z Biskupic i Warszewic w tworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi dziecka ze szczególnym wskazaniem na partnerstwo w zabawie i troskę o zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym.
Spotkanie z okazji Dnia Dziecka promowało wspólne spędzanie czasu dorosłych i dzieci, ukazując różne formy zabawy i aktywności sportowej. Ponadto zaakcentowana została potrzeba dbania o zdrowe odżywianie się ze wskazaniem na owoce jako alternatywę dla słodyczy oraz mocno zwrócono uwagę na bezpieczeństwo dzieci w zakresie ostrożnego obchodzenia się z ogniem.
Cieszy fakt, że dyrektora w przeprowadzeniu przedsięwzięcia wspierali nauczyciele, uczniowie i rodzice, a różnego rodzaju instytucje wsparły organizację festynu. Przeprowadzenie imprezy na kompleksie boisk sportowych „Orlik” miało również wymiar edukacyjny dla dzieci i dorosłych, gdyż pokazało, że w/w obiekt sportowy może nie tylko być miejscem sportowej rywalizacji, ale może zabawie w szerokim tego słowa znaczeniu.
Sponsoramim imprezy byli:
- UNIMETALEX WARSZEWICE,
- URZĄD GMINY W ŁUBIANCE,
- KGW BISKUPICE,
- KGW WARSZEWICE,
- SOŁECTWO BISKUPICE,
- GS ŁUBIANKA,
- SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA WARSZEWICE.
WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJE DYREKTOR SP WARSZEWICE I OBDAROWANE DZIECI Z GMINY ŁUBIANKA.