• Dziecko leworeczne

Większość rodziców, gdy tylko orientują się, że ich dziecko jest leworęczne, zaczyna zadawać sobie pytania: Co z tym zrobić? Czy pozostawić sprawę swojemu biegowi i po prostu zaakceptować „inność” dziecka? A może próbować przestawiać dziecko na prawą rękę?

Odpowiedź na tak postawione pytania nie jest jednoznaczna. Należy przede wszystkim zauważyć, że jeżeli dziecko chętniej posługuje się ręką lewą niż prawą, to jest to dla niego „naturalne” – ono po prostu takie jest!

Czy przestawiać dziecko leworęczne na prawą rękę?

Zdania co to tego czy przestawiać dziecko na prawą rękę są podzielone. Specjaliści są jednak zgodni, że niektórych dzieci nie wolno przestawiać na prawą rękę. Są to dzieci:

•    zlteralizowane lewostronnie;

•    lewooczne - dąży się do jednorodnej (po tej samej stronie ciała) lateralizacji oka i ręki;

•    wykazujące wczesną i silną dominację lewej ręki;

•    upośledzone umysłowo;

•    o małej sprawności motorycznej;

•    akceptujące swoją leworęczność;

•    jąkające się lub wykazujące reakcje nerwicowe.

U takich dzieci próby przestawania na rękę prawą mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
          W każdym wypadku sposób postępowania należy skonsultować ze specjalistą. Właściwego specjalisty można szukać np. w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Organizacja przestrzeni wokół dziecka leworęcznego

Sam fakt leworęczności nie stanowi dla dziecka problemu, naturalnie, jeżeli otoczenie przyjmie postawę akceptacji i zrozumienia dla pewnych trudności na jakie napotka w swym rozwoju dziecko. Problemy związane z funkcjonowaniem dziecka leworęcznego, mogą wynikać z faktu, że świat jest urządzony dla ludzi praworęcznych (ponad 90% populacji, to praworęczni). Czy leworęczność dziecka należy jakoś uwzględniać organizując jego otoczenie? Na pewno pomożemy dziecku urządzając mu miejsce do nauki z uwzględnieniem jego leworęczności. Warto poszukać biurka, które ma szuflady po lewej stronie; tata-majsterkowicz z pewnością poradzi sobie z przełożeniem drzwiczek szafek w pokoju dziecięcym, tak żeby otwierały się na lewą stronę. W szkole dziecko leworęczne powinno zająć miejsce po lewej stronie ławki, w przeciwnym razie pisząc, dzieci będą trącały się łokciami. Należy też pokazać dziecku jak najlepiej ułożyć zeszyt, żeby nie zamazywać pisma (skośnie, jednak odwrotnie niż dla praworęcznych). Natomiast nie ma jednoznacznej opinii co do kupowania dzieciom sprzętów dla leworęcznych. Z jednej strony na pewno używanie przez dziecko specjalnych nożyczek dla leworęcznych ułatwi mu wycinanie, z drugiej – należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy dziecko, a potem dorosły nie będzie musiało nigdy zmierzyć się z nożyczkami dla praworęcznych? Szczególnie ważna jest decyzja, czy przeprogramować dziecku myszkę komputerową. Z jednej strony przeprogramowanie klawiszy myszki jest stosunkowo proste i ułatwia korzystanie z komputera, z drugiej - należy się zastanowić czy nieumiejętność posługiwania się „normalną” myszką nie stanie się dla leworęcznego w przyszłości dużą przeszkodą, np. na zajęciach z informatyki w szkole (gdzie prawdopodobnie nie będzie myszek dla leworęcznych), czy nawet w przyszłej pracy?

Autor: Ewa Sze http://www.naobcasach.pl/a.4566.Dziecko_leworeczne.html