• Piramida potrzeb dziecka

        •  

          PIRAMIDA POTRZEB DZIECKA

          Piramida potrzeb została opracowana przez Abahama Maslowa. Opiera się na założeniu, że potrzeby wyższego rzędu mogą być zrealizowane dopiero po realizacji potrzeb niższego rzędu. Jak to wygląda w odniesieniu do małego dziecka?

          Potrzeby, które dziecko musi zaspokoić w pierwszym rzędzie, to potrzeby fizjologiczne, czyli jedzenie, sen, zdrowie fizyczne i eliminacja napięcia. Każda mama wie, że jeśli maluch ma pusty brzuszek, nie będzie skory do zabawy, stanie się marudny i będzie domagał się pożywienia dopóty, dopóki go nie otrzyma. Dlatego tak ważne jest karmienie na żądanie. Równie istotny jest sen, którego niemowlę potrzebuje bardzo dużo. Dopiero, gdy dziecko będzie najedzone, wyspane i gdy jego ogólne samopoczucie fizyczne będzie dobre, można zaspokajać jego kolejne potrzeby.
          Po potrzebach fizjologicznych najistotniejsza jest potrzeba bezpieczeństwa. Polega ona na oparciu i opiece nad dzieckiem, zapewnieniu mu wygody i spokoju, złagodzeniu lęków. Malec czuje się najbezpieczniej w ramionach mamy. Jeśli jest niespokojny, weź go na ręce, przytul, pogłaszcz, przemawiaj do niego, pocałuj, zanuć kołysankę. Ważny jest tutaj również sposób, w jaki wykonujesz zabiegi pielęgnacyjne – staraj się, aby wszystko, co będziesz robić przy dziecku, było wykonywane spokojnie, delikatnie i czule. Nie podnoś go gwałtownie, z pozycji poziomej do pionowej podnoś powoli i delikatnie.
          Kolejny rząd potrzeb to potrzeba miłości i przynależności. Małe dziecko jest zależne od swoich opiekunów. Bez nich jest bezbronne jak zwierzątko. Chce też czuć, że jest kochane. W tym celu wasz kontakt musi być jak najczęstszy. W początkowych latach życia szczególnie ważny jest kontakt dotykowy, bo to głównie dzięki dotykowi maleństwo poznaje świat. Dotykaj je jak najczęściej, aby czuło, że jesteś przy nim. Zawsze reaguj na jego płacz, ponieważ wtedy dziecko nabierze przekonania, że nie jest samo i zawsze może na ciebie liczyć. Dzieci, których potrzeba miłości i bezpieczeństwa jest zaniedbywana, w przyszłości będą nieufne, zamknięte w sobie, kontakty z innymi będą sprawiały im trudności.
          Kolejne potrzeby stają się szczególnie ważne, gdy dziecko wyjdzie z wieku niemowlęcego. Potrzeba szacunku i uznania ma wpływ na poczucie własnej wartości dziecka. Domaga się ono twojej uwagi i pochwały. Chwal je za każdą nową rzecz, jakiej się nauczy. Pomoże mu to w budowaniu zaufania do samego siebie. Jeśli nie będziesz zważać na tę potrzebę, maluch straci wiarę w swoje możliwości i motywację do działania.
          Po zaspokojeniu tych wszystkich potrzeb przychodzi czas na potrzebę samorealizacji. Małe dziecko jej nie odczuwa, ponieważ jego podmiotowość nie jest jeszcze dostatecznie wykształcona. Dopiero w wieku wczesnoszkolnym zaczyna ono stawiać sobie cele i dążyć do ich realizacji.

          Autor: Kamila Gieba

          http://www.naobcasach.pl/a.47163.Piramida_potrzeb_dziecka.html

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach
      • +48566759301
      • ul. Zawiszy Czarnego 2, 87-152 Łubianka Poland
      • mgr Dariusz Meller
      • https://www.facebook.com/pages/category/Elementary-School/Szko%C5%82a-Podstawowa-w-Warszewicach-1602413336490442/
  • Galeria zdjęć

      brak danych