Czym zajmuje się logopeda
Prowadzący - Emilia Niedbała
-
Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.
Zadania logopedy szkolnego:
Logopedia – nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju i jej doskonaleniu w późniejszym okresie (logopedia ogólna), a także o usuwaniu różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy (logopedia specjalna).
Obecnie obowiązujące definicje logopedii mówią, że jest ona „nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty". Obejmuje też oddziaływanie na psychikę w celu wytworzenia właściwego stosunku do wad wymowy, zaburzeń mowy i zapobiegania ujemnemu ich wpływowi na kontakty interpersonalne oraz kształtowanie osobowości. Według Genowefy Demelowej logopedia zajmuje się etiologią i patogenezą zaburzeń mowy, ich rozpoznawaniem, zapobieganiem oraz usuwaniem. Interesuje się wychowaniem pod względem mowy, czuwaniem nad jej rozwojem i doskonaleniem oraz ewentualną poprawą, gdy odchyla się ona od normy.
Formy opieki logopedycznej
Zajęcia profilaktyczne – zajęcia grupowe, przeznaczone dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, (czterolatków i pięciolatków). Mają na celu usprawnianie aparatu artykulacyjnego, poprawę koordynacji pracy układów oddechowego, fonacyjnego, artykulacyjnego, usprawnienie percepcji słuchowej zwłaszcza słuchu fonematycznego, umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej, a co za tym idzie zapobieganie trudnościom w nauce czytania i pisania. Zajęcia organizowane są raz w tygodniu w formie zajęć grupowych w oddziale przedszkolnym.
Zajęcia terapii logopedycznej – są to zajęcia prowadzone indywidualnie lub w małej grupie. Na zajęcia kwalifikowane są przez logopedę dzieci z wadami wymowy lub innymi zaburzeniami mowy. Terapia rozpoczyna się po rozpoznaniu potrzeb dziecka i postawieniu diagnozy logopedycznej. Zajęcia organizowane są zgodnie z harmonogramem przedstawionym na pierwszym spotkaniu z rodzicami.
Porady i konsultacje – odbywają się w miarę potrzeb rodziców i uczniów, najczęściej po uprzednim umówieniu się ze specjalistą. Mogą przybierać postać zajęć otwartych, w których udział biorą rodzice i dzieci. Logopeda ma wtedy okazję dokonać szczegółowego instruktażu do pracy w domu, odpowiedzieć na bieżące pytania.
Udział dzieci w zajęciach
1. Na początku roku szkolnego logopedzi przeprowadzają przesiewowe badania mowy wśród dzieci nowoprzyjętych oraz oceny stanu mowy wśród uczniów będących już w trakcie terapii logopedycznej. Na podstawie wyników badań przesiewowych mowy logopeda kwalifikuje dzieci do pogłębionej diagnozy logopedycznej oraz decyduje
o formie pomocy logopedycznej dla dziecka. Opieka logopedyczna obejmuje:- przeprowadzenie przesiewowych badań logopedycznych;
- diagnozowanie logopedyczne;
- organizowanie pomocy logopedycznej;
- prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej;
- podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń w komunikacji językowej;
- wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli i rodziców.
-