• Dyktanda dla klasy III

• Klasa III

Dyktanda (pisanie ze słuchu) dla klasy III pod koniec II semestru ze zwróceniem uwagi na wyrazy z: ó, rz, ż, h, ch, ą, ę.
          Autor: Ewa Hauzer

ó

Ogródek pana Józefa

Bardzo lubię ogródek pana Józefa. Ma on kształt równoległoboku. Po prawej stronie na płocie pną się różnobarwne róże. Po drugiej stronie płotu trudno jest rozróżnić wśród pnącej fasoli pięknie rosnący kwiecisty groszek. Pan Józef lubi szczególnie kolor różowy, więc roślin w tym kolorze jest najwięcej. Oprócz kwiatów hoduje ogórki, buraki, brukselkę, kapustę. Nie zapomina również o ziółkach leczniczych. Ci ogrodnicy, którzy nie posiadają ich na swoich działkach, dostają je w prezencie od pana Józefa.
          Pan Józef - pracowity działkowiec, sadząc kwiaty z ziółkami, ma dzięki temu w swoim ogródku niepowtarzalny zapach, o czym nawet często mówi małomówna panna Bąkówna.

rz

Obserwacja przyrody

My, uczniowie trzeciej klasy obserwujemy przyrodę każdego miesiąca. Teraz przyglądamy się jej we wrześniu. Na początku miesiąca, jak do tej pory, nie było silnych wiatrów, więc słychać było tylko cichy szum drzew. Listki na drzewach i krzewach żółkną. Warzywa i owoce przewożone są na przeróbkę do przetwórni. Zimą przyjemnie będzie jeść przepyszne dżemy porządnych firm i dostarczać witamin z surówek warzywnych. Nie przedłużono jeszcze nocy o godzinę, ale widać, że zwierzęta przygotowują się do snu zimowego. Wiewiórki dość często chowają orzechy i dobrze je ukrywają w dziuplach. Krzyś martwi się, że na polach nie ma już jego ulubionego warzywa - rzodkiewki - i trzeba będzie za szklarniową płacić trzykrotnie więcej. Natomiast w lesie szaleją odcienie koloru wrzosu, który układa dywany o różnym kształcie i wielkości. Nie dziwimy się, że od ich nazwy powstała nazwa tego miesiąca.

ż

Życzenia

Zbliża się Boże Narodzenie. Dzisiaj wszyscy w klasie składają sobie życzenia. Bożenka życzy Grażynce, aby pod choinką wśród prezentów znalazło się dużo książek. Jurek powiedział Hani o żłóbku, który zrobił ze słomy specjalnie dla niej. Krzyś serdecznie życzył Rysiowi, żeby dostał piłkę nożną.
          Grupka dzieci żali się, że nigdzie w tym roku nie wyjeżdża, więc życzą sobie wyjazdu w letnie wakacje. Mają nadzieję, że sprawy wyjazdowe ułożą się pomyślnie. Nikt nie zapomniał złożyć życzeń naszej wychowawczyni. Choć śnieżyca na dworze, wszyscy przyszli do szkoły i wręczyli pani choinkę ze wstążkami i opowiadali żarciki.
          Ten dzień był wyjątkowy i wyrażał sympatię do naszej pani.

h

Nasi koledzy

W naszej klasie uczą się następujące osoby: Henio, Halinka, Hania, Hubert i Honoratka. Nasza pani śmieje się, że mają one kilka wspólnych cech, a jedna z nich łączy się z ortografią. Drugą cechą jest to, że wymienione osoby, nawet chłopcy, pięknie haftują. Hanię i Huberta łączy hodowla hiacyntów. Hubert i Honoratka mają nowoczesne srebrzyste hulajnogi. Henio i Hania lubią
          i potrafią opowiadać ciekawe historie, które wydarzyły im się podczas pobytu w Hiszpanii. No,
          a nikt nie prześcignie Honoratki, Henia i Halinki w czytaniu książek historycznych. Hubert i Hania chętnie opowiadają o żyjących w dalekich krajach hienach i hipopotamach. "Jak to dobrze, że macie swoje hobby" - często stwierdza nasza pani.

ch

Wycieczki trzecich klas

Trzecie klasy, również nasza, chętnie chodzą w tym roku szkolnym do kina. Po obejrzanych seansach z ochotą dyskutujemy na temat ich bohaterów. Chwalimy te postacie, które postępują właściwie, chociaż są wśród nas tacy, którzy lubią nieznośnych urwisów. Czasem piszemy charakterystyki swoich ulubionych postaci i umieszczamy je w naszych klasowych gazetkach. Ostatnio odchodzimy od gazetek
          i tworzymy albumy o wybranych osobach z filmu. Wykonujemy albumy różnymi technikami, co powoduje, że są ciekawsze. Poza tym są wykonane samodzielnie.
          Wczoraj przyjechała do naszej szkoły ulubiona autorka książek - pani Wanda Chotomska. Pisarka podziwiała nasz zapał i to, że lubimy pracować po lekcjach. Z radością stwierdziliśmy, że w naszej klasie dla leniuchów nie ma miejsca. Nasza wychowawczyni sądzi tak samo.

Autor: Ewa Hauzer