Program wychowawczo-profilaktyczny
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny
Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa
w Warszewicach
na rok szkolny 2024/2025
Zatwierdzony do realizacji Uchwałą Rady Pedagogicznej
z dnia 30.09.2024
„Każde dziecko powinno czuć,
że szkoła pomaga mu
stać się lepszym człowiekiem. Bohaterem.”
Philip Zimbardo.
Preambuła
Program wychowawczo - profilaktyczny powstał w oparciu o wizję i misję szkoły, po uprzednim zdiagnozowaniu potrzeb uczniów i nauczycieli oraz oczekiwań rodziców. Przedstawia całościowo treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym podejmowane w szkole i jest realizowany przez wszystkich nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli. Podstawowym celem realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.
Prawna podstawa opracowania szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad i organizacji udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lutego 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznych przedszkoli oraz publicznych szkół.
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
- Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem
- Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.
- Konwencję o prawach dziecka, przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r.
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Ustawa z 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 875).
- Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z późniejszymi zmianami.
- Ustawa z dnia 7 września 1991r o systemie oświaty z późniejszymi zmianami.
Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025:
- Edukacja prozdrowotna w szkole – kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
- Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
- Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
- Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
- Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
- Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi.
- Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
Wstęp
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawach programowych.
W roku szkolnym 2024/2025 po analizie realizacji programu profilaktyczno- wychowawczego w roku szkolnym 2023/2024 oraz przeprowadzeniu konsultacji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców zdiagnozowano potrzeby:
- położenia nacisku na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
- dostarczania rzetelnych wskazówek i informacji dotyczących dbania o szeroko rozumiany dobrostan
- położenia nacisku na działania integrujące zespół młodzieżowy
- umożliwienia rozwoju zainteresowań i pasji uczniów
- położenia nacisku na pomoc w opracowaniu systemu uczenia się u uczniów oraz zarządzania sobą w czasie
- położenia nacisku na pomoc w określeniu dalszych planów edukacyjnych uczniom
- skierowania do rodziców oferty pedagogizacji dotyczącej zdrowia psychicznego oraz radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi
- rozmowy na temat wartości, poszukiwanie autorytetu
- nauki radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, stresujących
- budowania pewności siebie
- nauki zasad komunikacji w oparciu o poszanowanie drugiego człowieka
- nauki postaw asertywności
- prowadzenia zajęć dotyczących profilaktyki uzależnień
- opracowania zasad dobrych manier w szkole
- rozwijania postaw patriotycznych, budowania tożsamości lokalnej
Wyłoniono następujące rekomendacje:
- kontynuowanie dotychczasowych działań cyklicznych psychoedukacyjnych i profilaktycznych dla uczniów
- angażowanie uczniów w różnego rodzaju działania
- pomoc w integracji
- położenie nacisku na zwiększenie tematyki zdrowia podczas godzin wychowawczych
- kontynuowanie monitorowania frekwencji uczniów zgodnie z wypracowanym narzędziem i systemem
- kształtowanie postaw patriotycznych poprzez uczestnictwo w uroczystościach szkolnych, zaznajamianie z tradycją, integracje ze środowiskiem lokalnym
- nauka prawidłowego spędzania czasu wolnego - ograniczyć czas spędzany przed komputerem, TV, telefonem. Prowadzić spotkania z rodzicami na temat wpływu wysokich technologii na rozwój dziecka
- nauka postaw asertywnych
- prowadzenie zajęć związanych z tematyką uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych
- ustalenie zasad zachowania w klasie oraz w trakcie przerw
- budowanie u uczniów poczucia własnej wartości, pozytywne wpływanie na samoocenę
Pragniemy położyć nacisk na zdrowie psychiczne naszych uczniów poprzez:
- zajęcia dotyczące radzenia sobie ze stresem i wyobcowaniem „Moje emocje”
- wdrożenie w ramach godzin wychowawczych tematyki wyznaczania sobie celów i realizowania ich,
- zajęcia dotyczące motywowania siebie do nauki i działań,
- zajęcia poświęcone dbałości o zdrowie zarówno fizyczne, jak również psychiczne.
IV. WARTOŚCI UZNAWANE PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNĄ
Kluczowym zadaniem wychowawczym szkoły jest wprowadzenie uczniów w świat wartości. Wychowanie do wartości zakłada przede wszystkim podmiotowe traktowanie dziecka, a co za tym idzie umiar w stosowaniu tak swobody, jak i przymusu. Szkoła wspierając wychowawczą rolę rodziny, respektuje system wartości rodziców, ale także bierze pod uwagę koncepcje wychowawcze nauczycieli, wychowawców i uwzględnia priorytety polityki edukacyjnej państwa. Program wychowawczo-profilaktyczny jest punktem wyjścia do podejmowania spójnych działań wychowawczo-profilaktycznych, przynoszących korzyści całej społeczności szkolnej, angażujący wszystkie podmioty szkolne, opierający się na uporządkowanym systemie wyznawanych przez środowisko wartości.
Wśród wybranych wspólnie wartości znalazły się:
- zaufanie,
- szczęście,
- dobro,
- prawda,
- miłość,
- sprawiedliwość
Diagnoza potrzeb i problemów w środowisku szkolnym
Diagnozy potrzeb i problemów dokonano:
- analizując dokumenty szkolne( dzienniki lekcyjne i zajęć pozalekcyjnych, protokoły Rad Pedagogicznych, programy wychowawcze i profilaktyki uzależnień)
- analizując wyniki badań diagnostycznych przeprowadzonych wśród uczniów naszej szkoły
- prowadząc obserwację zachowania uczniów w szkole i na terenie wokół szkoły
- analizując uwagi rodziców pod adresem szkoły zgłaszane na zebraniach z wychowawcami klas oraz na spotkaniach Rady Rodziców
- podejmując rozmowy podczas zajęć oraz indywidualnych spotkań z pedagogiem, wychowawcą, nauczycielami
- analizując wnioski z współpracy ze specjalistami, terapeutami spoza szkoły
Problemy uczniów wynikające z przeprowadzonej diagnozy:
- wymiar fizyczny – obniżenie ogólnej sprawności fizycznej uczniów wynikające z długotrwałego spędzania czasu przed komputerem, problemy z nadwagą, wady postawy, obniżenie kondycji, osłabiona motywacja do podejmowania wysiłku fizycznego,
- wymiar psychiczny - nieradzenie sobie z własnymi emocjami, brak opanowania, wybuchowość, nie radzenie sobie ze stresem, brak ambicji do osiągania sukcesów edukacyjnych, nadwrażliwość, brak koncentracji uwagi,
- wymiar społeczny - konflikty z rówieśnikami, trudności z adaptacją w grupie, odrzucenie, izolacja, brak wzajemnego szacunku, nieprzestrzeganie obowiązujących zasad, regulaminu ucznia, słaba integracja w klasie, zatracenie poczucia przynależności do grupy
- wymiar duchowy - utrata autorytetów, sensu tego co robię, brak wartości, dążenia do realizacji marzeń
Określenie czynników ryzyka oraz czynników chroniących.
W działaniach profilaktycznych będziemy minimalizować wpływ czynników ryzyka:
- niewystarczające poczucie więzi z najbliższym środowiskiem
- dysfunkcje rodziny
- predyspozycje osobowościowe, intelektualne uczniów
- brak zainteresowań lub brak możliwości ich rozwijania
- niewłaściwie zorganizowany czas wolny.
- brak autorytetu wśród nauczycieli
- brak chęci rozwijania wiedzy na temat szkodliwości używek
- czerpanie wiedzy głównie z Internetu i telewizji
Profilaktyka w naszej szkole będzie koncentrować się na wzmacnianiu czynników chroniących. W związku z tym będziemy:
- wspomagać rodzinę w pełnieniu funkcji wychowawczych, opiekuńczych,
- umożliwiać rozwój zainteresowań,
- zapobiegać niepowodzeniom szkolnym,
- określać czytelne wartości, normy i zasady,
- zapewniać osiąganie sukcesów na miarę możliwości,
- zapewniać warunki motywujące uczniów do nauki i pracy nad sobą,
- dostarczać wiedzę na temat współczesnych zagrożeń,
- umożliwiać zdobycie kompetencji społecznych oraz wzbogacanie zasobów osobistych pomocnych w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym i osobistym,
- promować pomoc specjalistyczną,
- podkreślać ważną funkcję wychowawczą szkoły poprzez zajęcia profilaktyczne, pogadanki, warsztaty
- budować pozytywną relację między uczniem a nauczycielem
- kształtować postawę ekologiczną i prozdrowotną
Wizja szkoły i placówki
Nasza szkoła chce być placówką, w której:
- panuje życzliwa i bezpieczna atmosfera, oparta na wzajemnym szacunku, współpracy i dialogu nauczycieli, uczniów i rodziców;
- udziela się pomocy i wsparcia oraz aktywnie współdziała we wszystkich sprawach dotyczących uczniów;
- dba się o kształtowanie szacunku do historii, tradycji i kultury wielkiej i tzw. ,,małej ojczyzny”;
- uczeń ma zapewnioną opiekę i pomoc psychologiczno – pedagogiczną.
Misja szkoły
Chcemy być szkołą, która kształcić będzie uczniów na miarę XXI wieku, radzących sobie w zmieniającym się współczesnym świecie oraz stawiających czoła coraz bardziej wymagającej rzeczywistości. Będziemy postępować tak, by w sposób najbardziej efektywny i wydajny umożliwić młodym ludziom wszechstronny rozwój.
Sylwetka absolwenta
Celem wychowania jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. Najważniejszym celem kształcenia w szkole podstawowej jest dbałość o integralny rozwój biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny i moralny ucznia.
Dążeniem Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący naszą szkołę, posiada następujące cechy i umiejętności:
- świadomość własnych umiejętności, zdolności i pasji;
- ciekawość świata;
- umiejętność uczenia się;
- posiadanie kompetencji kluczowych,
- twórcze podchodzenie do życia;
- wrażliwość społeczna, odpowiedzialność, rzetelność, umiejętność odróżniania dobra od zła;
- umiejętność bezpiecznego korzystania z komputera i technik informacyjnych;
- sprawne komunikowanie się w języku polskim i obcym;
- asertywność i tolerancja;
- troska o środowisko, zdrowie własne i innych;
- umiejętność dokonywania wyborów zgodnych z własnym sumieniem i światopoglądem;
- znajomość tradycji i kultury regionalnej i narodowej;
- znajomość i rozwój zainteresowań, zgodnie z którymi wybiera dalszą drogę kształcenia.
Cel ogólny
Szkoła jest otwarta na korzystanie z dóbr kultury, ceni sztukę, sport i środowisko lokalne. Wspiera inicjatywy, stawia na twórczość i kładzie nacisk na kreatywne myślenie, uczy zdobywać wiedzę, a nie tylko odbierać, jest przewodnikiem i mentorem dla ucznia. Zapewnia odpowiednie warunki rozwoju każdego ucznia, stosownie do jego potrzeb i możliwości, nie tylko na lekcjach, ale poprzez prowadzenie działań pozalekcyjnych, udział w projektach kulturalnych i sportowych. Uczy dzieci zaangażowania, współpracy, aktywności obywatelskiej, wrażliwości na potrzeby innych, rozwijania swoich pasji i talentów. Kształtuje w uczniach postawy patriotyczne wobec ojczyzny i historii naszego narodu. Uczy otwartości na lokalne potrzeby i inicjatywy. Szkoła prowadzi działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną.
Treści zawarte w programie są dostosowane do potrzeb rozwojowych naszych uczniów. Zadaniem szkoły jest zapobiegać, korygować, wspierać, ograniczać i likwidować wszelkie czynniki ryzyka, które zakłócają prawidłowy przebieg rozwoju. Naszym założeniem jest, aby realizacja zadań zawartych w programie wychowawczo- profilaktycznym, skutkowała obniżeniem stopnia nasilenia zachowań negatywnych uczniów na terenie naszej szkoły, a także poza nią. Ograniczona skuteczność działań wychowawczych oraz współwystępujące czynniki ryzyka negatywnie oddziałujące na wychowanka sprawiają, że cele wychowawcze są czasami zagrożone lub niemożliwe do osiągnięcia. Dlatego podejmujemy działania profilaktyczne, gdzie profilaktyka jest rozumiana jako interwencja wzmacniająca, korygująca i uzupełniająca wychowanie.
Celem szkoły jest także podnoszenie kompetencji wychowawczych rodziców i nauczycieli, a także wspieranie wychowawczej roli rodziny, z uwzględnieniem prawa do przekonań religijnych, światopoglądowych oraz wolności sumienia. Szkoła ma obowiązek zapewnić wszystkim uczniom powszechny dostęp do nauki i wychowania, ochronę przed przemocą, a także kierować się zawsze dobrem ucznia, troską o jego zdrowie, postawę moralną i obywatelską z zachowaniem godności osobistej.
Cele szczegółowe
Zapobieganie problemom i sytuacjom problemowym młodzieży oraz kształtowanie umiejętności, wartości i postaw młodzieży, zgodnie z priorytetami szkoły.
1. Kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły, m. in. przez:
- udzielanie skutecznego wsparcia uczniom w procesie adaptacji w szkole, wspomaganie osiągnięć szkolnych uczniów, wyposażanie uczniów w kluczowe umiejętności życiowe.
- przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży poprzez poprawę umiejętności wychowawczych rodziców, wychowawców i nauczycieli
- budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, a także nauczycieli, rodziców i uczniów,
- zwiększanie świadomości uczniów na temat powstawania, funkcjonowania, przejawów i skutków dyskryminacji oraz narzędzi ich zwalczania,
- integrowanie środowiska szkoły, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych, odmiennych kulturowo,
- rozwijanie kompetencji społecznych uczniów, wspieranie ich działalności wolontarystycznej,
- wzmacnianie wśród uczniów więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,
- rozwijanie potencjału szkoły w zakresie bezpiecznego funkcjonowania uczniów,
- zwiększanie roli rodziców w szkole,
- działania uprzedzające mające na celu przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, uzależnień od gier komputerowych, Internetu, hazardu
- współpraca z instytucjami wspierającymi działania szkoły z zakresu profilaktyki i bezpieczeństwa: policją, prokuraturą, poradnią psychologiczno- pedagogiczną, pełnomocnikiem wójta ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom.
- promowanie idei konstruktywnego rozwiązywania konfliktów w szkole.
- opracowanie strategii radzenia sobie z przemocą w szkole i innymi sytuacjami kryzysowymi,
- kształtowanie umiejętności uczniów w zakresie prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, w szczególności tzw. nowych mediów
- rozwiązywanie kryzysów rozwojowych i życiowych uczniów, m. in. związanych z wyjazdami rodziców za granicę w celach zarobkowych, a także przemocą w rodzinie,
- rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych, społecznych i życiowych wśród uczniów( samokontrola, radzenie sobie ze stresem, rozpoznawanie i wyrażanie własnych emocji).
2. Promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży, m. in. przez
- wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością w społeczności szkolnej
- przestrzeganie zasad higieny osobistej
- kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży szkolnej
- aktywny udział uczniów w zajęciach wychowania fizycznego
- kształtowanie umiejętności życiowych
- zdobycie przez uczniów wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania działań prozdrowotnych
- ukierunkowanie uczniów na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi,
- tworzenie warunków do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów
3. Mobilizowanie uczniów do systematycznego uczęszczania na zajęcia lekcyjne, m. in. przez
- bieżące monitorowanie frekwencji uczniów,
- poznanie czynników wpływających na niską frekwencję niektórych uczniów,
- stosowanie w szkole jednolitego systemu usprawiedliwień nieobecności i zwolnień z zajęć,
- zapoznanie uczniów i rodziców z zasadami usprawiedliwiania nieobecności i zwolnień z zajęć oraz systemem kar i nagród związanych z frekwencją,
- uświadomienie uczniom szczególnego wpływu liczby godzin nieusprawiedliwionych na osiągane wyniki w nauce oraz na ocenę zachowania,
- uświadomienie wpływu nieobecności na możliwość nieuzyskania promocji do następnej klasy,
- szybkie informowanie rodziców o wagarach dziecka,
- opracowanie systemu nagradzania za wysoką frekwencję uczniów w szkole
Strategia wychowawczo profilaktyczna szkoły i placówki
ZADANIA WYCHOWAWCZE
1. Kształtowanie potencjału intelektualnego (dążenie do prawdy, znajomość własnych wartości, poszukiwanie i rozwój zainteresowań, ciekawość poznawcza, kreatywność, poszukiwanie własnej ścieżki zawodowej).
2. Rozwijanie uczuć i emocji (kształtowanie wrażliwości emocjonalnej, świadome dokonywanie wyborów, rozwój kultury osobistej i kultury słowa, tolerancja i poszanowanie dla różnych religii, kultur i tradycji).
3. Nauka zasad dobrej komunikacji (formy komunikacji, poszanowanie dla drugiego człowieka, akceptacja praw drugiego człowieka, asertywność, utrwalanie bezpiecznych zachowań, kształtowanie dyscypliny, umiejętność pracy w zespole, inicjowanie własnej aktywności, kształcenie umiejętności podejmowania właściwych decyzji, rozwijanie inicjatywy i przedsiębiorczości, poszanowanie dorobku własnego narodu i lokalnej społeczności, aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym klasy, szkoły, środowiska, rozwijanie samodyscypliny).
4. Kształtowanie systemu wartości (obiektywna ocena własnego zachowania, przestrzeganie norm społeczno-moralnych, budowanie hierarchii wartości, kształtowanie własnej odpowiedzialności, wypracowywanie twórczych postaw, kształtowanie wrażliwości na walory estetyczne i wartości moralne).
5. Osiągnięcie dojrzałości psychofizycznej (dbanie o własne ciało, profilaktyka zdrowia fizycznego i psychicznego, kształtowanie prawidłowych postaw wobec przyrody, umiejętność radzenia sobie z problemami, dojrzałość społeczna).
SFERY ROZWOJU UCZNIA
Działalność wychowawczo - profilaktyczna w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia fizycznego i psychicznego oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
1) fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych,
2) psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej,
3) emocjonalnej – ukierunkowanej na zdobycie umiejętności zachowania równowagi między wyrażaniem uczuć a ich kontrolą, umiejętności współpracy i współdziałania oraz odpowiedzialności za swoje czyny i okazywania uczuć wdzięczności, przyjaźni, życzliwości,
4) społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych,
5) duchowej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
Adresaci i realizatorzy programu
Adresatami niniejszego programu są:
- wszyscy uczniowie naszej szkoły,
- rodzice i opiekunowie prawni – w pierwszym rzędzie odpowiedzialni za wychowanie swego dziecka,
- nauczyciele, którzy jednocześnie pełnią rolę realizatorów tego programu.
Rodzaje oddziaływań
Działania adresowane do wszystkich uczniów:
- zapoznanie uczniów z obowiązującymi w szkole regulaminami, w tym z ich prawami i obowiązkami, omówienie na lekcjach wychowawczych organizacji pracy szkoły, podstawowych zapisów Statutu, Programu Wychowawczo-Profilaktycznego;
- propagowanie szacunku dla kultury, tradycji i zdrowego stylu życia, udział w tradycyjnych świętach i obrzędach narodowych, lokalnych i szkolnych;
- budowanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej;
- budowanie i aktywizowanie zespołu klasowego.
Działania skierowane do rodziców:
- monitorowanie potrzeb i oczekiwań rodziców wobec programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły:
- rozmowy i konsultacje indywidualne;
- dyskusje podczas wywiadówek klasowych;
- anonimowe sondaże ankietowe.
- psychoedukacja: wykłady o tematyce wychowawczej z udziałem pedagoga, psychologa i zapraszanych specjalistów.
Działania skierowane do nauczycieli:
- rozmowy i konsultacje indywidualne;
- dyskusje podczas posiedzeń Rady Pedagogicznej;
- udzielanie wsparcia w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.
Ewaluacja
Ocena jakościowa realizowanych zadań będzie przeprowadzona po I i II półroczu i obejmie:
- frekwencję na zajęciach lekcyjnych i uczestnictwo uczniów w zajęciach pozalekcyjnych,
- stan bezpieczeństwa w szkole,
- realizację na godzinach wychowawczych tematyki z zakresu programów profilaktycznych
- przeprowadzenie ankiet, np. wśród uczniów, nauczycieli, rodziców; rozmowy
Obszary działań wychowawczo-profilaktycznych
- Budujemy pozytywny obraz naszej szkoły
Lp.
Zadania do realizacji
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
Uwagi
1.
Poznawanie historii szkoły i jej osiągnięć
Włączenie uczniów i absolwentów w organizację uroczystości szkolnych i lokalnych Prowadzenie kroniki szkolnej, strony internetowej Dbanie o wystrój szkoły oraz placówki np. organizowanie wystawy prac uczniów
wychowawcy, nauczyciele, uczniowie
2.
Mobilizowanie uczniów do zachowania postawy kształtującej pozytywny stosunek do innych
Integrowanie klas poprzez prowadzenie specjalnych zajęć
pedagog, wychowawcy
II. Bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa.
Lp.
Zadania do realizacji
Sposoby realizacji
Osoby odpowiedzialne
Uwagi
1.
Poznanie swoich praw obywatelskich
Przeprowadzenie zajęć na godzinach wychowawczych
wychowawcy
2.
Wpajanie zasad odpowiedzialnego traktowania obowiązków szkolnych
Systematyczne sprawdzanie zadań domowych
nauczyciele
3.
Rozwijanie umiejętności reagowania na zagrożenia
Opracowanie i zapoznanie uczniów z procedurami
nauczyciele
4.
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniów w czasie pobytu w szkole, w trakcie wyjść poza jej teren oraz na wycieczkach
Opracowanie i zapoznanie uczniów z regulaminem wyjść i wycieczek. Przestrzeganie zasad higieny osobistej.
nauczyciele
5.
Utrwalanie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią
Aktywne pełnienie dyżurów (regulaminy BHP dla poszczególnych zajęć itp. , korzystanie z telefonów alarmowych, zachowanie w czasie ewakuacji, reagowanie na niewłaściwe zachowania uczniów w klasie poza nią
nauczyciele
III. Edukacja ekologiczna
Lp.
Zadania do realizacji
Sposoby realizacji
Osoby odpowiedzialne
uwagi
1.
Kształtowanie świadomości i jedności ze środowiskiem przyrodniczym
Udział w projektach, konkursach, akcjach. Prowadzenie koła ekologicznego.
nauczyciele, wychowawcy
2.
Rozwijanie umiejętności obserwacji środowiska oraz jego analizy
Organizowanie „zielonych lekcji”, prowadzenie lekcji przyrody/biologii/geografii w terenie.
Korzystanie ze zorganizowanych zajęć w "Ogrodzie zoobotanicznym” w Toruniu. Udział w festynie ekologicznym na Barbarce i dwudniowych warsztatach edukacji ekologicznej w Czarnym Bryńsku
nauczyciele, wychowawcy
3.
Kształtowanie postaw i nawyków proekologicznych
Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska w szkole i jej otoczeniu. Udział w projektach, akcjach (zbiórka elektrośmieci, baterii, telefonów)
nauczyciele, wychowawcy
4.
Oddziaływanie na styl życia i świadomość ekologiczną rodziców
Pogadanki, warsztaty, wspólne inicjowanie działań proekologicznych w szkole
wychowawcy, pedagog
III. Kształtowanie postaw patriotycznych i tolerancyjnych
Lp.
Zadania do realizacji
Sposoby realizacji
Osoby odpowiedzialne
uwagi
1.
Zapoznawanie uczniów z obrzędami i tradycjami rodzinnymi, narodowymi, lokalnymi i kulturowymi
Uczestniczenie w imprezach, uroczystościach, świętach szkolnych i lokalnych
nauczyciele, wychowawcy
2.
Zachęcanie do uczestnictwa w obchodach świąt państwowych
Dostarczanie wiedzy o możliwościach i potrzebie uczestniczenia w uroczystościach państwowych
nauczyciele, wychowawcy
3.
Kształtowanie szacunku dla symboli narodowych
Omawianie symboli narodowych
nauczyciele, wychowawcy
4.
Rozwijanie szacunku dla miejsc pamięci narodowej
Organizowanie wyjazdów edukacyjnych, wycieczki
nauczyciele, wychowawcy
5.
Udział w ogólnopolskich akcjach
Np. Caritas oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i inne
pedagog, wychowawcy
6.
Kształtowanie wśród uczniów postawy tolerancji:
Rozmowy, pogadanki, filmy
nauczyciele, wychowawcy, pedagog
7.
Kształtowanie pozytywnej atmosfery w klasie,
- kształtowanie postawy koleżeństwa,
- kształtowanie umiejętności komunikowania się,
- zaspakajanie potrzeb współdziałania,
- rozbudzanie otwartości na drugiego człowieka,
- uświadomienie sobie konieczności własnego wkładu w rozwój i integrację klasy,
- pogłębianie wiedzy o swojej klasie i poczucia współodpowiedzialności
Prowadzenie zajęć - adaptacja i integracja uczniów w zespołach klasowych.
wychowawcy,
pedagog
IV. Samorządność uczniów
Lp.
Zadania do realizacji
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
uwagi
1.
Utrwalanie mechanizmów wyborów demokratycznych
przygotowanie i przeprowadzenie wyborów władz SU
pedagog
2.
Kształtowanie poczucia własnej wartości i konsekwentnego wykorzystywania własnych umiejętności
Aktywny udział w przedstawieniach szkolnych, konkursach…
nauczyciele, wychowawcy, pedagog
3.
Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych werbalnych i niewerbalnych
Odgrywanie scenek, realizacja zalecanych programów np. Jak żyć z ludźmi. Ćwiczenia w eleganckim zwracaniu się do siebie wprost i na forach społecznościowych,
nauczyciele, wychowawcy, pedagog
4.
Kształtowanie postawy asertywności
Kształtowanie umiejętności obrony własnych poglądów i uznawanych przez siebie wartości
nauczyciele, wychowawcy, pedagog
V. Kształtowanie umiejętności korzystania z dóbr kultury, sztuki, literatury
Lp.
Zadania do realizacji
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
uwagi
1.
Korzystanie z dóbr kultury i sztuki w szkole i poza nią (kino, teatr, muzeum…)
Wyjścia do kin, teatrów;
Konkursy czytelnicze, głośne, wspólne czytanie, wystawy …
nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarz
VI. Zdrowie psychiczne i fizyczne ucznia fundamentem wszechstronnego rozwoju
Lp.
Zadania do realizacji
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
uwagi
1.
Indywidualizacja pracy uczniów
Przygotowywanie do konkursów, prowadzenie zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, dostosowywanie wymagań
nauczyciele, wychowawcy, logopeda, terapeuta
2.
Przestrzeganie zasad higieny osobistej, zapoznanie z procedurami bezpieczeństwa w szkole w czasie epidemii
Zapoznanie uczniów z procedurami bezpieczeństwa i zaleceniami sanepidu, umieszczenie tablic informacyjnych
nauczyciele, wychowawcy, Dyrekcja
3.
Poznanie zasad zdrowego trybu życia:
- spędzania wolnego czasu,
- higieny układu nerwowego
Zaangażowanie w przygotowania i udział w zawodach sportowych
Kształtowanie nawyków higieny osobistej i dbałości o zdrowie
Udział w programach profilaktycznych: Czyste powietrze, Trzymaj formę, Bieg po zdrowie
nauczyciele w-f,
pedagog,
4.
Poznanie i uświadomienie zagrożeń wieku dojrzewania /nikotynizm, alkoholizm, narkomania, sekty/
Przeprowadzenie badań, zajęcia z profilaktyki, filmy, odgrywanie scenek, udział w programach profilaktycznych.
Kształtowanie zachowań akceptowalnych społecznie, kształtowanie postaw asertywnych
pedagog, wychowawcy
4.
Kształtowanie umiejętności wyrażania emocji pozytywnych i negatywnych w sposób akceptowany społecznie oraz postępowania w sytuacji zagrożenia agresją
Realizacja zalecanych programów i organizowanie zajęć przeciwko agresywnemu zachowaniu, umiejętne rozmawianie z dorosłymi na trudne tematy
pedagog, wychowawcy,
5.
kształtowanie umiejętności dbania o własne bezpieczeństwo w kontakcie z mediami (Internet, TV, prasa, radio, itp. )
Nauczenie jak zabezpieczać materiały umieszczane w Internecie na swój temat, udział w programach profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w sieci
nauczyciel informatyki
pedagog
VII. Specjalistyczna pomoc dla dzieci
Lp.
Zadania do realizacji
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
uwagi
1.
Opieka nad dyslektykami
Dostosowanie wymagań, zajęcia z pedagogiki korekcyjno-kompensacyjnej
terapeuta
2.
Opieka nad dziećmi z zaburzeniami mowy
Zajęcia logopedyczne
logopeda
3.
Opieka nad dziećmi z zaburzeniami zachowania
Socjoterapia, resocjalizacja, indywidualna terapia, konsultacje z rodzicami
pedagog, terapeuci, wychowawcy
4.
Opieka nad dziećmi z zaburzeniami postawy
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna
nauczyciele w-f
5.
Opieka nad dziećmi z trudnościami w nauce, niepełnosprawnymi
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, rewalidacja
nauczyciele, terapeuci
6.
Opieka nad dziećmi uzdolnionymi
Przygotowywanie do konkursów
nauczyciele
7.
Opieka nad dziećmi przebywającymi w świetlicy szkolnej
Zajęcia i opieka w świetlicy
wychowawcy świetlicy
8.
Realizacja programu Rodzina w centrum – „Moje Emocje”
Warsztat
pedagog z PCPR
9.
Indywidualizacja procesu nauczania
Obserwacja uczniów, wnikliwa analiza opinii oraz orzeczeń, tworzenie dostosowań, ipetów
nauczyciele, pedagog, terapeuci
Informowanie rodziców o podjętych działaniach (podkreślanie indywidualnego podejścia do każdego ucznia)
VIII. Przygotowanie do właściwego wyboru dalszej drogi edukacyjnej. (oddzielny program)
IX. Współpraca z rodziną
Lp.
Zadania do realizacji
Sposób realizacji
Osoby odpowiedzialne
uwagi
1.
Uświadomienie wpływu rodziny na nasze życie
Pielęgnowanie pozytywnych relacji w rodzinie,
dyrektor, wychowawca, nauczyciele, pedagog, terapeuci ,wszyscy pracownicy szkoły,
2.
Zapoznanie rodziców z dokumentami szkolnymi.
Zapoznawanie rodziców z dokumentami szkoły (PZO, statut, program wychowawczo-profilaktyczny, regulamin ucznia itp. )
dyrektor, wychowawca, nauczyciele, pedagog, terapeuci
3.
Zachęcanie rodziców do aktywnego udziału w życiu szkoły. Informowanie rodziców o działalności szkoły.
Podejmowanie współpracy z rodzicami w działaniach wychowawczych
Informowanie o osiągnięciach i problemach uczniów (wyniki i postępy w nauce, zachowanie, osiągnięcia sportowe)oraz o działaniach podejmowanych przez szkołę(akcjach, organizowanych zajęciach dodatkowych).
Wspieranie rodziców w rozwiązywaniu problemów związanych z różnego rodzaju formami pomocy.
Współpraca z Radą Rodziców
dyrektor, wychowawca, nauczyciele, pedagog, terapeuci
dyrektor
Kierunki i realizacja działań profilaktycznych – zgodnie z zaleceniami MEN działania są skierowane do: nauczycieli, rodziców i wszystkich uczniów
NINIEJSZY PROGRAM OBOWIĄZUJE ZARÓWNO DLA FORMY NAUCZANIA STACJONARNEGO, JAK I PO UPRZEDNIM ZAANEKSOWANIU, DO FORMY NAUCZANIA ZDALNEGO. PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY MA CHARAKTER OTWARTY I W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEB MOŻE BYĆ MODYFIKOWANY W TRAKCIE ROKU SZKOLNEGO.
Dokumenty załączone do programu wychowawczo-profilaktycznego:
- Harmonogram imprez
- Spis akcji i programów dla poszczególnych klas
- Program doradztwa zawodowego
Rada Rodziców program uchwaliła dnia ...................................................................................................................................................................................................
Program zatwierdzono uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia ...........................................................................................................................................................