SKO
Bezpłatne warsztaty dla mieszkańców gminy Łubianka
Wojewódzki konkurs plastyczny rozstrzygnięty
Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym rozstrzygnięty został wojewódzki konkurs plastyczny "Liryczne drogi do niepodległości".
W kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymał uczeń klasy II - Alan Markowski.
W kategorii klas IV-VI wyróżniona została praca Mariki Pilzak z klasy V.
W kategorii klas VII-VIII wyróżniono pracę Mai Ziółkowskiej z klasy VII.
Gratulujemy!
Informacja
11 listopada 2021 r. (czwartek) obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i nauki.
12 listopada 2021 (piątek) to dzień wolny od zajęć edukacyjnych.
Ślubowanie I klasy
To był niezwykły dzień dla całej społeczności szkolnej, a szczególnie uczennic klasy I.
W otoczeniu rodziców, dziadków, nauczycieli, kolegów i zaproszonych gości, dziewczynki złożyły ślubowanie, a następnie dyrektor Dariusz Meller dokonał symbolicznego pasowania na ucznia naszej szkoły. Od tej chwili stały się one nowymi czlonkami naszej wielkiej szkolnej rodziny.
Życzymy im wielu sukcesów!
2
Gminny turniej piłki halowej
Nasze uczennice wicemistrzyniami gminy w halowej piłce nożnej.
Gratulujemy!!!
Skład naszej reprezentacji: Agata Szczepańska, Kamila Walter, Magdalena Małek, Magdalena Jaskulska, Lena Cmiel, Agnieszka Zakrzewska, Zuzanna Bartkowiak.
Sukces naszych tenisistek!
29.10 w SP w Pigży odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w drużynowym tenisie stołowym chłopców i dziewcząt, rocznik 2009 i i młodsi. Nasze uczennice Zuzanna Bartkowiak z klasy VII i Lena Cmiel z klasy VI zajęły II miejsce.
Brawo dziewczyny!!!
4
Dzień Papieski
28 października w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona jednemu z największych Polaków. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem katechety Wojciecha Paciorka, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, poświęcony Janowi Pawłowi II.
Na występie obecni byli: ks. proboszcz Wiktor Ostrowski, dyrektor szkoły Dariusz Meller, grono pedagogiczne oraz cała społeczność szkolna. Dziękujemy klasie VI za zaangażowanie i piękne przygotowanie akademii.
6
Gminne Mistrzostwa Drużynowego Tenisa Stołowego
Dziś w SP w Pigży odbyły się "Gminne Mistrzostwa Drużynowego Tenisa Stołowego". Drużyny chłopców w składzie Łukasz Banaszek i Michał Brzoska zajęła drugie miejsce w kategorii "Igrzyska Dzieci" zaś Wiktor Jakóbczak i Artur Brzoska zajęli drugie miejsce w kategorii "Igrzyska Młodzieży Szkolnej". Drużyna dziewcząt w składzie Zuzanna Bartkowiak i Lena Cmiel zajęły pierwsze miejsce w kategorii "Igrzyska Dzieci". Dziewczęta będą reprezentować naszą szkołę na zawodach powiatowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :-)
1
CYFROWA GMINA - WSPARCIE DZIECI Z RODZIN PEGEEROWSKICH W ROZWOJU CYFROWYM –„GRANTY PPGR”
Informujemy, że istnieje możliwość pozyskania funduszy na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów. Szczegóły na srtonie gminy: https://www.lubianka.pl/9411,wszystkie-aktualnosci?tresc=58169
Międzyszkolny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II
Dnia 19 października dwoje uczniów klasy piątej, wzięło udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II, który odbył się w SP nr 5 w Chełmży. Nie udało się zdobyć miejsca na podium ale dziewczyny dały z siebie wszystko i bardzo dobrze się zaprezentowały. Marice i Martynie bardzo dziękuję za zaangażowanie i wykazanie się ogromną chęcią aby reprezentować naszą szkołę. Gratulacje.
Katecheta-Wojciech Paciorek.
Dzień Edukacji Narodowej
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
14
Dzień wolny
Informujemy, że 14 października jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych. W tym dniu nie będzie dowozów.
Zapraszamy!
Sportowo i zdrowo przez cały rok
W roku szkolnym 2021/2022 w naszej szkole rusza projekt promujący zdrowy tryb życia pod tytułem "Sportowo i zdrowo przez cały rok". Dziś odbyła się pierwsza wycieczka rowerowa podczas, której dzieci poznały miejsca rekreacyjne na terenie Gminy Łubianka. Odwiedziliśmy Gminny Park Kultury w Łubiance, Jezioro Kozielec oraz Jezioro Biskupie. Dzieci po raz pierwszy wypróbowały nowe kaski rowerowe, które zwiększyły ich bezpieczeństwo na drodze jak również sprawiły im wiele radości:)
Piękne fotografie przyrody wykonała Magdalena Jaskulska. Zapraszamy do galerii zdjęć.
19
Gminne biegi sztafetowe
Dnia 6.10 w SP w Wybczu odbyły się gminne biegi sztafetowe chłopców i dziewcząt. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, chłopcy zajęli II, a dziewczynki III miejsce. Gratulujemy!!!
1
Toruńska Noc Naukowców
- 17
W piątek 24 września uczniowie klasy drugiej udali się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, by wziąć udział w Toruńskiej Nocy Naukowców. W ramach tego wydarzenia m.in. zwiedziliśmy wszystkie wystawy, baraliśmy udział w warsztatach fizycznych "Światło zwykłe i mniej zwykłe", w przestrzeni wystawy Rzeka skorzystaliśmy z atrakcji przygotowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Tu mogliśmy zobaczyć pracę i wytwory drukarki 3D oraz zanurzyć się na chwilę w wirtualnej rzeczywistości. Wszystko to było możliwe dzięki rodzicom, którzy poświęcili nam swój czas i pojechali z nami. Dziękujemy im bardzo i liczymy na kolejne wspólne popołudniowe wypady.
Gminne mistrzostwa w piłce nożnej
Pierwszego października na boisku Orlik przy SP w Warszewicach odbyły się mistrzostwa gminy w piłce nożnej chłopców. Nasza drużyna dzielnie walczyła i zajęła 3 miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasłużył bramkarz Łukasz Banaszek, który ma na swoim koncie wiele udanych interwencji. Brawo chłopcy!
Skład naszej drużyny: Michał Brzoska, Łukasz Banaszek, Adam Matlosz, Filip Stanczewski, Korneliusz Muszytowdki, Wiktor Bartkowiak, Damian Zakaszewski
TYLKO RAZEM ZWYCIĘŻYMY ZARAZĘ
Obserwujemy w ostatnich tygodniach bardzo duży przyrost zachorowań na Covid-19 (koronawirus). IV fala tej poważnej, śmiertelnej choroby rozprzestrzenia się i po kilku miesiącach spadku, od trzech tygodni, nowe zachorowania bardzo wzrastają. Dzisiaj dzienny przyrost osiągnął wielkość 1234 chorych (o 26,6 % wyższy niż wczoraj) i potwierdza to powrót do wielkości pandemicznych.
Przypominam, że 8 lutego br. dzienny przyrost chorych wynosił 2431 osób, a już 1,5 miesiąca później tj. w dniu 1 kwietnia br. wzrósł do 35.253 zachorowań dziennie. Pamiętamy o zamkniętych wówczas szkołach, zakładach pracy, ograniczeniach w pracy urzędów, komunikacji publicznej, kościołach, kontaktach rodzinnych i obywatelskich oraz opóźnionych inwestycjach.
Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie, zdecydowane i skuteczne działania zapobiegawcze dzienne wzrosty zachorowań w najbliższych dniach i tygodniach będą co najmniej kilkutysięczne, a wymienione wyżej ograniczenia mogą powrócić lub być nawet bardziej dolegliwe.
Dzięki zaszczepieniu ok. połowy populacji Polski prawdopodobnie nie zagraża nam dzienny przyrost ponad trzydziestotysięczny, ale kilkunastotysięczny jest możliwy. Będą kolejne tysiące chorych w szpitalach i setki lub nawet tysiące zmarłych. W wyniku zachorowania na Covid-19 zmarło dotychczas w Polsce ponad 75.600 osób, w tym wielu z naszej gminy.
Na wczorajszej sesji Rady Gminy Wójt przedstawił opis aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, województwie, powiecie i gminie oraz poinformował o planowanych, dodatkowych działaniach, które mają zapobiec lub przynajmniej ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się epidemii. Zachęcam do zapoznania się z nagraniem z sesji, dostępnym poprzez link: https://www.youtube.com/watch?v=a9KPv2Rde_o. Stwierdził, że jedynym, skutecznym sposobem zatrzymania rozwoju epidemii jest szczepienie przeciwko Covid – 19.
Aktualnie zostało zaszczepionych 58,3 % mieszkańców gminy uprawnionych do szczepień przeciwko Covid-19 (powyżej 11 lat). Chociaż stanowi to większość, to niestety jako wspólnota lokalna nie możemy być z tego poziomu zadowoleni. Cały czas prawie 42 % osób uprawnionych do szczepień stanowi znaczne zagrożenie dla siebie nawzajem, a szczególnie dla najmłodszych dzieci w wieku do 11 roku życia, które nie mogą podlegać szczepieniom.
Gmina dysponuje jedynie ograniczonymi metodami oddziaływania na osoby, które nie poddają się szczepieniu. Ze wszystkich, dostępnych metod korzysta i będzie korzystała nadal. Przykładem może być np. dostęp do sal gimnastycznych dla grup spoza szkół, w której jest dana sala (klubów sportowych, grup fitness, itp.) jedynie dla osób zaszczepionych.
Uznajemy, że dodatkową motywacją dla tych osób może być ich motywowanie do działań wspólnotowych w obszarze sołectw i szkół. Gmina przygotowała konkursy, których celem jest znaczące zwiększenie liczby szczepień w okresie do 31 października br. Dzięki szczepieniom w tym okresie sołectwa oraz szkoły mogą otrzymać kilkudziesięciotysięczne nagrody. Poniżej znajduje się regulamin określający szczegółowo warunki konkursowe.
Zapewne wielu osobom nasuwają się pytania jakimi motywacjami kierują się ludzie nie poddający się szczepieniom przeciw Covid-19. Na pierwszy plan wysuwają się przeciwwskazania zdrowotne. Aczkolwiek takich ludzi jest bardzo mało, to jednak w przypadku istnienia takich przeciwwskazań sprawa jest poza dyskusją i takie osoby nie powinny się szczepić. Dodaję, że przed każdym szczepieniem zdolność do szczepienia ocenia lekarz zespołu szczepiennego i nie poddanie się takiej ocenie wskazuje na inne przyczyny niechęci do szczepień.
Inną przyczyną może być postawa, którą można nazwać „wolnościową”. Są tacy ludzie, którzy alergicznie nie tolerują wezwań do poddania się jakiemuś działaniu, w tym przypadku szczepieniu. Apele i zalecenia traktują jako zamach na ich wolność. Jednocześnie za nic mają zagrożenia i oceny innych osób funkcjonujących w ich otoczeniu. Mimo wszystko nasuwa się tutaj znany wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”, którego przesłaniem jest przedkładanie własnych ocen i interesów ponad oceny i interesy innych:
Gaweł…. „Co waćpan robisz? Ryby sobie łowię.
Ależ mospanie, mnie kapie po głowie!
A Paweł na to: Wolnoć Tomku w swoim domku”
W swoim domku? Dlaczego nie. Ale domek, w którym żyjemy (funkcjonujemy), czyli sołectwo, szkoła, gmina, Polska, Europa, nie jest tylko naszym, prywatnym domkiem. Tutaj musimy uwzględniać zespół praw i ocen także innych osób.
Kolejną przyczyną niechęci do szczepień mogą być względy religijne. Nie wchodząc w szczegóły przedstawiam wskazanie Ojca Świętego Franciszka, który oświadczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być uważane za „powszechne dobro wspólne”. Na uwagę zasługuje też, że Stolica Apostolska zaostrza dla swoich pracowników przepisy na czas pandemii koronawirusa. Począwszy od 1 października osoba, która nie posiada „zielonego certyfikatu” – paszportu covidowego nie będzie mogła przyjść do pracy, a jej nieobecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną. W związku z tym taki pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.
Są także ludzie, którzy nie poddają się szczepieniom ze względów politycznych. Twierdzą, że nie będą się szczepili, gdyż Narodowy Program Szczepień został przygotowany i jest realizowany przez struktury rządowe, których oni nie akceptują. Proszę darować, ale postawa „na złość mamie odmrożę sobie uszy” w żaden sposób nie da się uzasadnić, a tym bardziej obronić.
Gorąco proszę i zachęcam do przyjęcia postawy dbałości o dobro wspólne rodzin, wspólnot lokalnych i wspólnoty narodowej, której wyrazem będzie poddanie się szczepieniu przeciw Covid-19. Odrzućmy uprzedzenia i dezinformacje zniechęcające do szczepień. Gminny Ośrodek Zdrowia w Łubiance przy ul. Toruńskiej 97 czeka w gotowości do szczepień (tel. 509 354 015 oraz 518 850 705)
Jerzy Zająkała
Regulamin Konkursu „Rosnąca Odporność w Gminie Łubianka”
Szczepienie
Archiwum Aktualności