Wisława Szymborska, znana polska pisarka, podkreśliła wartość, jaką niesie ze sobą czytanie. Stwierdziła, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Owa zabawa nie należy do tych błahych rozrywek, to ona kształtuje nie tylko piękno języka ojczystego, ale przede wszystkim rozbudza wyobraźnię, w każdej chwili sprawia, że możemy stać się każdym, kim tylko zechcemy. Najważniejszym elementem w tym procesie są książki jako źródło niewyczerpanych wrażeń, przeżyć czy wzruszeń. Wpajając dziecku jak wielką moc ma czytanie książek, niebawem okaże się, że na efekty tych działań nie będziemy musieli długo czekać. Jak każda zabawa, przygoda pozostawia po sobie liczne ślady w pamięci dziecka. Rozwija i wzbogaca słownictwo, zainteresowania, przybliża świat, który na oczach dziecka zmienia się jak w kalejdoskopie. Obok tych ważnych aspektów dla rozwoju dziecka należy pamiętać, że głośne czytanie to czysta przyjemność sama w sobie, dająca wiele korzyści. Pomaga w wyrabianiu ważnej umiejętności umysłu jaką jest „budowanie obrazów w wyobraźni”.
Uczestnicząc w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” nie mogło zabraknąć wspólnego, głośnego i bardzo interesującego czytania dzieciom na zajęciach świetlicowych (od września do stycznia). W ramach tych zajęć uczniowie oczekujący na odjazd autobusu z wielkim zaciekawieniem, pełni skupienia słuchali pięknych opowieści czytanych przez panią Stanisławę Orłowską – bibliotekarkę.
A oto krótki opis treści poznanych książek, ich autorów oraz bohaterów:
- „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi” – Marii Konopnickiej – Główna postacią jest ubożuchna sierotka Marysia zatroskana o swe siedem gąsek i gromadkę krasnali – ubożąt. Nie ma tu ludzi bogatych, wiodących beztroskie życie, ale maleńkie ubożęta – krasnale, którymi kieruje mądrość, siła, dobroć oraz wielkie miłosierdzie.
- „Asiunia” – Joanny Papuzińskiej – to historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy zniknęła jej mama i cały dom. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Tą małą 5-letnią Asiunią jest sama autorka tej książki, Joanna Papuzińska, która opisuje historię swojego dzieciństwa podczas II wojny światowej.
- „Niesamowite przygody Dziesięciu Skarpetek” – Justyny Bednarek – autorka opisuje dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, a każdą z nich spotkała inna przygoda. Wyruszając w świat z dziesięcioma skarpetkami, znajdziecie tu swoją ukochaną historię pełną humoru i niespotykanych przygód.
- „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” – Agnieszki Frączek – to napisana z wielką swobodą historia dzieciństwa Juliana Tuwima. Jest tu wiele przygód z jego życia, przeplatanych wierszami i żartami. A wszystko to tak barwne i wybuchowe jak mikstury małego Juliana.
- „Opowieść Wigilijna” – Charlesa Dickensa – ukazuje przemianę pewnego skąpca, Ebenezera Scrooge’a, która dokonała się w wigilijna noc. Główny bohater jest samotny, nie lubi ani ludzi, ani świąt – i nie ukrywa tego. Ponad wszystko liczy się dla niego pomnażanie własnego majątku. W końcu zdaje sobie sprawę, że pieniądze dają szczęście tylko wtedy, kiedy można się nimi podzielić.
- Uczniowie do tych barwnych opowieści rysowali piękne ilustracje, pięknie wypowiadali się na temat treści, a nawet tworzyli historię swojej skarpetki. Miejmy nadzieję, że ta iskierka krzewienia czytelnictwa rozjarzy się w wielki płomień pasji czytania. Dziękuję wszystkim uczniom za miłą atmosferę, pełną skupienia podczas głośnego czytania i słuchania, oraz za wspólne rozmowy na temat treści książek czytanych przez nauczyciela.