Już po raz kolejny w dniach 22-24 stycznia 2010r.braliśmy udział Międzynarodowym Memoriale im. Adama Filemonowicza w hokeju na trawie. Pod opieką pana Marcina Makowskiego walczyliśmy dzielnie, jednak aby odnosić sukcesy, musimy jeszcze długo pracować.
Urocze diabełki z Warszewic pod choinką w Łubiance
- Gazeta Pomorska 22 grudnia 2009,
Łubianka. Kolędy, Światełko Betlejemskie i Mikołaj przy Choince
Mieszkańcy Łubianki tradycyjnie, jak co roku, spotkali się przy gminnej choince. Nie przeszkodził trzaskający mróz. W niedzielne popołudnie uroczyście włączono świąteczną iluminację na drzewku przy Urzędzie Gminy.
Każdy mógł odebrać Betlejemskie światełko i pośpiewać kolęd wspólnie z uczniami Zespołu Szkół w Łubiance.
Proboszcz parafii w Bierzgłowie Rajmund Ponczek odczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Pańskim.
Jak co roku na spotkanie przybył Św. Mikołaj, który obdarował dzieci i młodzież podarunkami. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Warszewicach zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do Bożego Narodzenia. Wcielili się oni m.in. w role diabłów i aniołów.
W trakcie spotkania przedstawiciele Akcji Katolickiej z Warszewic sprzedawali też ozdoby świąteczne - cegiełki na budowę kościoła.
Podczas spotkania rozstrzygnięto VIII Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Nadesłano kilkanaście prac, a ich autorzy zostali uhonorowani świątecznymi upominkami. Rozstrzygnięto także konkurs literacki na najlepszą relację opisującą wydarzenie rekreacyjno-sportowe na terenie Gminy Łubianka.
Uroczystość zorganizowało Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Łubiance.
Nasz udział w uroczystościach gminnych - rocznicy nadania Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łubianka
- Jan Paweł II – Honorowy Obywatel Gminy Łubianka
„ Miłość mi wszystko wyjaśniła,
miłość mi wszystko rozwiązała,
dlatego uwielbiam tę miłość,
gdziekolwiek by przebywała”.
18 maja 2006 roku Rada Gminy w Łubiance przyjęła deklarację, w której m. in. uznała, że pontyfikat Jana Pawła II jest niewyczerpanym źródłem dobra, a jego owocami są wzorce pożądanych zachowań w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym oraz ustanowiła Dzień Jana Pawła II. To szczególne wspomnienie Ojca Świętego przypada
w rocznicę nadania Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Gminy Łubianka –
- 17 grudnia.
W roku bieżącym uroczystości związane z w/w rocznicą miały miejsce 14.12.2009. Przebieg tego szczególnego dla Gminy dnia zaplanowali i zorganizowali pracownicy Centrum Kultury w Łubiance w porozumieniu z Urzędem Gminy. Uroczystości rozpoczęły się przed tablicą poświęconą Papieżowi, gdzie władze i pracownicy Gminy, dyrektorzy szkół, mieszkańcy oraz przedstawiciele młodzieży z gimnazjów w Łubiance i Brąchnowie złożyli kwiaty, po czym udali się do kościoła p.w.WNMP w Bierzgłowie, gdzie uroczystą Mszę św. odprawił ks.Rajmund Ponczek.
Kolejnym punktem obchodów rocznicowych było spotkanie w sali Centrum Kultury, gdzie zgromadzeni goście mogli obejrzeć okazjonalną wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II i pochylić się nad postacią Karola Wojtyły, dzięki wystąpieniu pana wójta Gminy Łubianka Jerzego Zająkała, który podkreślił znaczącą rolę Jana Pawła II w kształtowaniu wzajemnego szacunku między ludźmi, poszanowania dobra wspólnego, bezinteresowności i mądrości towarzyszącej podejmowaniu trudnych życiowych wyborów. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy przywołał również liczne przykłady obecności postaci Jana Pawła II w życiu społeczności lokalnej. Po wystąpieniu pana Jerzego Zająkała prowadząca spotkanie – pani Marlena Gizińska - kierownik Centrum Kultury w Łubiance, zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach do przedstawienia części artystycznej. Przedstawienie teatralne pt. „Nie bój się, nie lękaj…”, przegotowane przez klasę VI pod kierunkiem pani Honoraty Żeglarskiej, poprzedzone zostało wysłuchaniem koncertu skrzypcowego w wykonaniu Katarzyny Socha – uczennicy klasy V SP Warszewice.
Uroczyste spotkanie zakończyła kolęda w wykonaniu Julii Sołtysiak i świąteczne życzenia złożone przez aktorów z Warszewic wszystkim zebranym.
Honorata Żeglarska
Pamiętamy
- Kaplica Zawiszów Czarnych stoi na tzw. starym cmentarzu przy ul. Chełmińskiej w Chełmży
i wpisana jest do rejestru zabytków. W części podziemnej zostały tam umieszczone cynowe trumny 10 potomków słynnego rodu.
Alfred Zawisza Czarny – budowniczy pałacu w Warszewicach spoczął w grobowcu jako pierwszy. W okresie zaborów, a szczególnie nasilonej germanizacji tych terenów, to właśnie on w księdze wieczystej wpisywał polskie nazwy swojego rozległego majątku. Wprowadzał najnowocześniejsze metody gospodarowania ziemią. Jako jeden z pierwszych na Pomorzu zastosował odwodnienie gruntów ornych i użytków zielonych. Stał się w Toruńskiem osobą znaną i powszechnie szanowaną. Także jego spadkobiercy byli ludźmi prawymi i sprawiedliwymi. W roku 1921 Warszewice odwiedził generał Józef Haller, który trzymał do chrztu najmłodszego wnuka Władysławy z Zawiszów Hulewiczowej, także spoczywających w rodzinnej kaplicy nagrobnej w Chełmży.
Dzisiaj, ta mała perełka architektoniczna ufundowana przez rodzinę ziemiańską, za zgodą spadkobierców, jest pod stałą opieką uczniów ze Szkoły Podstawowej w Warszewicach.
Także w tym roku, tuż przed Świętem Zmarłych uczniowie klasy VI wraz z p. S. Orłowską odwiedzili grobowiec Zawiszów Czarnych. Uporządkowali teren wokół kaplicy, zapalili znicze, odmówili wspólną modlitwę „ Na chwałę Bogu, sobie i swoim na spoczynek”, jak głosi łaciński napis wykuty w kamieniu na frontonie.
Uczniowie z Warszewic pamiętają o wielkich Polakach i czasach, w których przyszło im żyć…
Mgr Hanna Wojnowska
Swięto
- SZKOŁA W WARSZEWICACH MA PRZYJACIÓŁ
W przeddzień święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach miało miejsce wyjątkowe spotkanie. W odświętnie udekorowanej sali zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice i przedstawiciele samorządu lokalnego.
Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły – Honorata Żeglarska, która podkreśliła szczególny charakter spotkania, mającego na celu uświadomienie wszystkim szczególnej wartości, jaką jest nauka w życiu każdego człowieka i wyjątkową rolę, jaką pełni w kształtowaniu człowieka szkoła podstawowa. Po podniosłym wspomnieniu zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy już nie żyją, odmówieniu modlitwy w ich intencji, głos zabrał wójt Gminy Łubianka – Jerzy Zająkała. Zapewnił on o tym, że władze samorządowe otaczają troską i pracują nad zapewnieniem dobrej bazy edukacyjnej szkół w gminie.
W Warszewicach nie trzeba długo szukać potwierdzenia tychże słów. Wystarczy wskazać na oddany do użytku w maju br. kompleks boisk sportowych „Orlik”, wymienioną stolarkę okienną w budynku szkoły i przeprowadzone podczas wakacji gruntowne remonty.
W uroczystości uczestniczył również przewodniczący Rady Gminy Łubianka – Zbigniew Cywiński, który w ciepłych słowach skierowanych do dzieci przywołał wspomnienia związane z czasem, kiedy to on chodził do szkoły, zwracając uwagę na fakt, iż uczniowie w szkole w Warszewicach noszą jednolity strój szkolny, dzięki czemu łatwiej czuć się im wspólnotą i budować więź ze szkołą. Zapewnił również o tym, że po wizycie w Warszewicach szkoła w tutejszej wsi będzie mu szczególnie bliska.
|Gościem spotkania był również sołtys wsi Warszewice – Bolesław Szczechowski, którego kiedyś dzieci , a teraz wnuki uczęszczają do szkoły w pałacu Zawiszów.
Po wystąpieniach honorowych gości głos zabrał przewodniczący Samorządu Szkolnego – Adrian Sztejkowski, który dziękował nauczycielom za pracę dla dobra uczniów.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły szczególnie wyróżniającym się w pracy na rzecz podwyższania jakości usług świadczonych przez szkołę nauczycielom. Nagrody te w br. otrzymali: mgr Elżbieta Dembek, mgr Hanna Wojnowska, mgr Katarzyna Kępska i mgr Krzysztof Sołtysiak.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było uhonorowanie przez dyrekcję szkoły wójta Gminy Łubianka i szczególnie zasłużonych dla szkoły rodziców i pracowników obsługi tytułem „Przyjaciela Szkoły”. Z tej okazji wybite zostały pamiątkowe medale wręczone wraz z certyfikatami 49 osobom. Przyznanie tego honorowego tytułu było wyrazem wdzięczności i szczególnej radości z faktu, iż po wymianie okien w szkole rodzice, odpowiadając na apel dyrektor, z własnych funduszy zakupili farbę i odnowili wszystkie sale lekcyjne. To bezprecedensowy przykład bezinteresownej pracy i zaangażowania rodziców na rzecz szkoły.
Po zakończeniu uroczystości zaproszeni goście i nauczyciele spotkali się przy wspólnym stole, gdzie miały miejsce konstruktywne rozmowy na temat dalszych inwestycji i prac dla dobra dzieci. Pyszne ciasto dla uczestników spotkania upiekły panie z Koła Gospodyń w Warszewicach.
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
- NOWY ROK SZKOLNY W SP WARSZEWICE
Pierwszego września, tak, jak tysiące uczniów w całej Polsce rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W naszej placówce była to wyjątkowa uroczystość. Nowy rok nauki, zgodnie z tradycją naszej szkoły, rozpoczęliśmy Mszą św. w kaplicy w Warszewicach, gdzie ks. proboszcz Grzegorz Pszeniczny modlił się wspólnie ze zgromadzonymi o dobry dla całej społeczności szkolnej rok oraz o zdrowie dla tych dzieci, którym choroba uniemożliwia udział w zajęciach szkolnych wspólnie z rówieśnikami. Następnie na dziedzińcu przed naszym pałacem uczciliśmy pamięć poległych za wolność Ojczyzny Polaków
Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Łubianka – Jerzy Zająkała. Pan Wójt w słowach skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli wskazał na wartość wykształcenia w życiu każdego człowieka, podkreślił znaczenie kształtowania w dzieciach postaw patriotyzmu i szacunku wobec najwyższych wartości, zapewnił również o wielkiej trosce władz samorządowych o rozwój młodych mieszkańców Gminy, wskazując na inwestycje, jakie udało się zrealizować w Warszewicach. Do najistotniejszych zaliczył budowę stadionu sportowego „Orlik” oraz rozpoczętą w sierpniu wymianę stolarki okiennej w budynku szkoły.
Dyrektor w swoim wystąpieniu wyraziła radość z faktu, że po dwumiesięcznej przerwie może powitać uczniów w szkole, w której podczas wakacji udało się przeprowadzić gruntowne remonty, dzięki funduszom zagwarantowanym w budżecie szkoły na ten cel przez Gminę Łubianka. W klasie nr 7 i w pomieszczeniu kuchennym położone zostały nowe podłogi, wymieniono również zniszczone elementy więźby dachowej, pomalowano stołówkę i kuchnię, w której również przeprowadzono remont instalacji elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej, przystosowując pomieszczenia do wydawania obiadów zgodnie z wymaganiami Sanepidu. Remonty w szkole przeprowadziła firma pana Marcina Matłosza z Biskupic.
Przygotowano również rozbieg i skocznię do skoku w dal. Dzięki bezinteresownej pomocy pana Prokopczuka, który przekazał szkole materiał (dachów z rozbiórki) utwardzono wjazd do szkoły, generalnego przeglądu szkolnej zmywarki dokonał, również bezinteresownie, pan Szałkowski z Biskupic. Swoją pomoc w pomalowaniu sal lekcyjnych po wymianie okien zadeklarowali rodzice, którzy już w drugim tygodniu września dotrzymują słowa (rodzice uczniów klasy III i V pomalowali sale nr 5 i 3).
Wszystkie prace w budynku szkoły i w jej otoczeniu przebiegały sprawnie dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników obsługi szkoły, którzy często do późnych godzin wieczornych przeprowadzali prace porządkowe, aby przygotować szkolne pomieszczenia na powitanie uczniów.
Społeczność szkolna wyraża wielką radość z faktu, że dzięki przeprowadzonym remontom placówka podwyższa standard świadczonych usług i zapewnia, że inwestycje zaprocentują w przyszłości przede wszystkim dobrymi wynikami w nauce i zachowaniu uczniów i absolwentów naszej szkoły.
dyr. H.Żeglarska
Nasi też byli w Łososinie
- NASZE DZIECI W ŁOSOSINIE DOLNEJ
W dniach 20 –30 czerwca 2009r. odbył się wyjazd dzieci i młodzieży ze szkół z terenu naszej gminy do przyjaciół z Łososiny Dolnej.(ze Szkoły Podstawowej w Warszewicach udział w wyjeździe wzięły: Katarzyna Socha, Magdalena Boniecka, Paulina Gajtkowska, Agata Noworacka i Marta Rokicińska) Wyjazd ten , finansowany przez Urząd Gminy w Łubiance, był nagrodą dla uczniów za dobre wyniki w nauce i zachowaniu w minionym roku szkolnym. 46 uczestników oraz opiekunowie: pani Honorata Żeglarska (kierownik), pani Patrycja Wiatr, pan Marcin Makowski i pani Małgorzata Wysocka , zostali bardzo serdecznie przyjęci przez pana dyrektora Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Łososinie Dolnej – pana Zbigniewa Rusnaka. Dzieci miały zapewnione dobre warunki noclegowe
i wyżywienie, korzystały również z bazy sportowej szkoły.
Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy wyjazdu mieli tak zorganizowany czas wypoczynku, aby mogli jak najwięcej zobaczyć, nauczyć się i przeżyć, poznając się nawzajem.
Na dobry początek uczniowie i wychowawcy zostali zaproszeni do Urzędu Gminy
w Łososinie Dolnej, gdzie zostali oficjalnie powitani przez pana wójta Stanisława Golonkę, który przedstawił gościom prezentację multimedialną dotyczącą gminy, zaprosił na słodki poczęstunek, a następnie pokazał, jak pracuje tamtejszy urząd. Pan Wójt oddał również
do dyspozycji autobus szkolny, którym goście mogli odbyć wycieczkę wokół Jeziora Rożnowskiego.
Przebieg wyjazdu przedstawiał się następująco:
1. sobota: przyjazd do miejsca zakwaterowania, kolacja, podział na grupy;
2. niedziela: śniadanie, udział we Mszy św., ustalenie regulaminu, zapoznanie z bazą sportową szkoły, obiad, rozgrywki sportowe, spacer po okolicy, kolacja;
3. poniedziałek: śniadanie, wizyta w Urzędzie Gminy, obiad, udział w zajęciach
w warsztacie rzeźbiarskim w Łososinie ( rzeźba w drewnie i kamieniu), spacer
nad rzekę, kolacja;
4. wtorek: śniadanie, wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce (przebycie trasy turystycznej z przewodnikiem), wizyta w indiańskiej wiosce (poznanie kultury Indian Ameryki Południowej, indiańskie gry i zabawy), obiadokolacja, gry sportowe (siatkówka, tenis stołowy);
5. środa: śniadanie, wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej (zabawy w basenach geotermalnych), przejazd do Zakopanego ( skocznie narciarskie, spacer po Krupówkach, relaks na Gubałówce, obiadokolacja, rozgrywki sportowe);
6. czwartek: śniadanie, wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej (poznanie historii sanktuarium podczas spotkania z przewodnikiem – prezentacja multimedialna, modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, nauka historii w sali poświęconej Janowi Pawłowi II, dokonanie pamiątkowych wpisów, przejazd do Wadowic (zwiedzanie domu rodzinnego Karola Wojtyły i miejsc upamiętniających Wielkiego Polaka), przejazd do Inwałdu (zwiedzanie parku miniatur, zabawa w wesołym miasteczku), przejazd do Suchej Beskidzkiej ( poznanie historii pałacu zwanego Małym Wawelem, nauka rozpoznawania drzew podczas spaceru w parku);
7. piątek: zwiedzanie Gminy Łososina Dolna szlakiem wokół Jeziora Rożnowskiego (podziwianie panoramy Beskidu Wyspowego, poznanie historii kościółka na Górze Just, zwiedzanie kościoła parafialnego w Tabaszowej i poznanie specyfiki pracy konserwatorów zabytków), przejazd do Tęgoborzy (spotkanie z panią dyrektor Gimnazjum w Tęgoborzy, zwiedzanie szkoły, wysłuchanie koncertu młodzieży z Norwegii i obejrzenie występów artystycznych miejscowych grup wokalnych, baletowych i tanecznych, sportowe emocje – mecz piłki nożnej Tęgoborze – Norwegia), przejazd do Stadniny Koni „U Gazdy” w Żmiącej (spotkanie z instruktorem i praktyczna nauka jazdy konnej), obiadokolacja, udział w próbie zespołu ludowego „Jakubkowianie);
8. sobota: śniadanie, zajęcia w grupach (układanie wierszyków, przygotowanie prezentacji grup), występy artystyczne, kalambury, obiad, zajęcia w grupach ( gry i zabawy planszowe, tenis stołowy, zajęcia w sali gimnastycznej – piłka siatkowa, koszykówka, tworzenie układów tanecznych, kolacja, dyskoteka;
9. niedziela: śniadanie, spacer na lotnisko, wyjazd do Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu (udział we Mszy św. odpustowej w zabytkowym kościele przeniesionym do muzeum z Łososiny, udział w gościnnych występach grupy cyrkowej, zwiedzanie muzeum, wizyta w Miasteczku Galicyjskim (poznanie pracy garncarza), droga powrotna – zwiedzanie ołtarza papieskiego, przy którym 16 VI 1999 Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał na starosądeckich błoniach kanonizacji błogosławionej Kingi, obiadokolacja, zabawy w grupach;
10. poniedziałek: udział we Mszy św. ku czci śśw. Piotra i Pawła – patronów parafii w Łososinie, śniadanie, wyjazd do Krynicy ( degustacja wody, poznanie historii Nikifora, wjazd na Górę Parkową ( podziwianie panoramy, zabawa na zjeżdżalniach), przejazd do Muzeum Pszczelarstwa „Barć” w Kamiannej ( spotkanie z pszczelarzem – przewodnikiem, poznanie pracy pszczelego roju, degustacja miodu), obiadokolacja, dyskoteka;
11. wtorek: śniadanie, pożegnanie z dyrektorem i pracownikami szkoły w Łososinie Dolnej, przejazd na Jasną Górę (zwiedzanie sanktuarium, modlitwa przed obrazem Matki Boskiej), powrót do Łubianki.
Niejedno dziecko z pewnością nigdy nie będzie miało okazji być w tak wielu miejscach
i doznać tylu wrażeń, zdobywając przy tym wiedzę. Nasi uczniowie mogli również przekonać się osobiście, jak wiele szkód wyrządzają mieszkańcom goszczącej nas Gminy rwące rzeki i potoki. Jestem przekonana, że tegoroczna wycieczka do Łososiny pozostanie na długo w pamięci uczestników. Szczególne podziękowania kieruję do wychowawców czuwających ze mną nad przebiegiem wyjazdu i bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Ich rzetelna praca i zaangażowanie pozwoliły, mimo ciągle padającego deszczu, na ciekawe, sprawne i bezpieczne przeprowadzenie wycieczki.
Fotoreportaż z wyjazdu znajduje się w albumie fotograficznym na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Warszewicach (spwarszewice.edupage.org).
Wszystkim uczniom życzę równie udanych wakacyjnych wyjazdów.
Honorata Żeglarska
Niniejszy tekst przygotowany został do publikacji w "Informatorze Gminnym"
W WARSZEWICACH ZNOWU WALCZYLI Z BYKAMI ……..
- 15 maja w Szkole Podstawowej w Warszewicach, już po raz piętnasty odbyła się „ ORTOGRAFICZNA KORRIDA”
Uczniowie z 5 gmin powiatu toruńskiego: Chełmża, Łysomice, Unisław, Zławieś Wielka i Łubianka ( 4 gimnazja i 10 szkół podstawowych ) spotkali się aby sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności
w XV POWIATOWYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM
64 uczestników wyłonionych w eliminacjach szkolnych walczyło
z tekstem pełnym pułapek...
Ostrzyżony na półkrótko, z przerażeniem zauważyłem, że z późnobarokowego cmentarza czmychnął znienacka nieduży kocur
i pomknął
wzdłuż chodnika, wywołując harmider
i pióropusze kurzu. Wkrótce ni stąd, ni zowąd ten cętkowany zwierz dwukrotnie zanurzył się
w kałuży, zdmuchnął austriackie półmiski
z mnóstwem cukierków i przesunął się w poprzek żywopłotu. Zszarzały z gniewu, wrzasnąłem
i uderzyłem z hukiem w mur.
Uczniowie świetnie się bawili i zręcznie pokonywali byki.
Jury stanowili nauczyciele języka polskiego, którzy przybyli na ortograficzne potyczki do Warszewic.
Najlepszymi torreadorami okazali się:
kategoria klas: III – IV
Im. – Maksymilian Habant - SP 2 Chełmża,
Bartłomiej Mróz - Papowo Toruńskie,
II m. - Andrzej Koślicki - SP 2 Chełmża,
Aleksandra Wysocka – SP 2 Chełmza
III m. - Lucyna Moskal - SP Pigża
kategoria klas: V – VI
I m. - Marcin Araszewski - SP Łysomice,
II m. - Marta Stawska - SP Łysomice,
III m. - Kamila Urbanowska – SP Łubianka
kategoria gimnazjalna
I m. – Marta Guziewicz - Łubianka,
Kasandra Pleskot - Łubianka
II m. – Dawid Michalski - Łysomice,
Aleksandra Waszewska – Brąchnowo
Kinga Szymańska – Turzno
III m. - Katarzyna Kusior - Turzno
Wszyscy uczestnicy korridy otrzymali napoje, słodycze
i upominki. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słownikami i albumami.
A wszystko było możliwe dzięki sponsorom: Gminie Łubianka, Spółdzielczej Grupie Bankowej Bank Spółdzielczy w Toruniu Oddział w Łubiance, Sołectwu Warszewice i KGW Biskupice.
Piętnasta walka z bykami zakończyła się szczęśliwie dla wszystkich uczestników.
Organizatorka imprezy - polonistka Hanna Wojnowska - zaprosiła szkolnych torreadorów na przyszłoroczną – szesnastą już – ortograficzną potyczkę.
Zdjęcia z przebiegu konkursu zamieszczone zostały w galerii na stronie internetowej szkoły (www.spwarszewice.edupage.org).
Hanna Wojnowska
Otwarcie
- Program „Moje Boisko – Orlik 2012” przedstawiony przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska podczas Exposse w dniu 23 listopada 2007 roku, a przygotowany przez Ministra Sportu i Turystki Mirosława Drzewieckiego zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem Programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu.
Nasza Gmina przystąpiła do realizacji w/w projektu i już 13 maja świętować będziemy otwarcie "ORLIKA" w Warszewicach.
W imieniu Wójta Gminy Łubianka, Sołtysa wsi Warszewice i całej społeczności naszej szkoły serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców gminy na udział w uroczystym oddaniu najpiękniejszego obiektu sportowego w naszej gminie.
Cieszcie się razem z nami 13.05.2009r. Początek uroczystości - godz. 12.00.
Honorata Żeglarska
Pierwszy turniej hokeistów naszej szkoły.
- Pierwszy turniej hokeistów z Warszewic
26 kwietnia hokeiści SP Warszewice po raz pierwszy wzięli udział w zawodachna otwartym boisku. Okazją do tego był pierwszy turniej z serii o Mistrzostwo Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Zawody odbyły się w Gąsawie. Oprócz naszych hokeistów w turnieju udział wzięły cztery inne drużyny z regionu tj. LKS Gąsawa, UKS Tarpany, LKS Rogowo, oraz Pomorzanin Toruń.
Mimo, iż zespół z Warszewic w swoim debiucie zajął piąte miejsce, to zawodnikom należą się ogromne brawa za walkę i godne reprezentowanie naszej gminy. Jednobramkowe porażki z Pomorzaninem Toruń czy LKS Gąsawa mówią same za siebie są dowodem na to, że zawodnicy z Warszewic nawiązywali równorzędną walkę ze swoimi rówieśnikami grającymi w klubach z długoletnią tradycją.
Końcowa klasyfikacja:
1. LKS Rogowo
2. Pomorzanin Toruń
3. LKS Gąsawa
4. UKS Tarpany
5. SP Warszewice
Drużyna SP Warszewice wystąpiła w następującym składzie.
1. Radosław Mądraszewski
2. Przemysław Banaszek
3. Wojciech Elendt
4. Adrian Sztejkowski
5. Mateusz Deruś
6. Dawid Deruś
7. Jan Hermann
8. Denis Królik
Marcin Makowski - trener
Zagospodarowanie terenu wokół szkoły
- Staraniem dyrektora i pracowników obsługi teren wokół naszej szkoły pięknieje. Dzięki bezinteresownej pomocy pana Jagodzińskiego teren za szkołą został przygotowany do zagospodarowania. Pan Henryk Michoń zasiał trawę, a w sobotę (25.04.2009r.) dyrektor i pani Małgorzata Szczerbowska zasadziły 60 tui ogrodowych i 17 świerków.Rośliny zostały zakupione ze środków ofiarowanych na ten cel przez panią Małgorzatę Szczerbowską, pana Marka Lewandowskiego i panią dyrektor. Teraz z utęsknieniem czekamy na deszcz.
TEATRALNE ŚWIĘTO W WARSZEWICACH
24 marca Szkoła Podstawowa w Warszewicach już po raz dziewiąty gościła młodych aktorów,
uczestników
IX Międzyszkolnego Konkursu Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej.
Uczniowie z 9 szkół podstawowych i gimnazjów z 3 gmin powiatu toruńskiego przekładali na język teatru poezję:
- Ewy Szelburg-Zarembiny,
- Juliana Tuwima,
- Juliusza Słowackiego.
Jury oceniało, m.in. walory interpretacyjne występu, oryginalność prezentacji,
wartość artystyczną zastosowanych środków wyrazu oraz ogólne wrażenie artystyczne inscenizacji.
Najbardziej spodobały się występy:
kategoria klas III – IV: Joanny Pawlikowskiej (SP nr 5 Chełmża), Natalii Matłosz (SP Warszewice) i Juliusza Sawickiego ( SP nr 2 Chełmża);
kategoria klas V – VI: Oliwii Krupskiej (SP Wybcz), Joanny Kurzyńskiej
(SP Warszewice), Szymona Balickiego (SP nr 2 Chełmża) i Agaty Wierzbickiej (SP Kończewice);
kategoria gimnazjalna: Zuzanny Sołtysiak (Gim. Brąchnowo), Joanna Maćkowska (Gim. Brąchnowo) i Sebastian Podkański (Gim. Łubianka)
Wyróżnieni aktorzy otrzymali na pamiątkę tomiki poezji i słowniki, a wszyscy uczestnicy – słodycze i upominki.
Możliwe to było dzięki sponsorom: Gminie Łubianka, Bankowi Spółdzielczemu w Łubiance i Sołectwu Warszewice.
W teatralnej atmosferze już dziś wszyscy umówili się na przyszłoroczne – jubileuszowe – inscenizacje w Warszewicach, a organizatorka imprezy - polonistka Hanna Wojnowska - zapewniła, że jak zwykle, atrakcji nie zabraknie.
Podsumowanie udziału w XII Memoriale im. Adama Filemonowicza
- 9 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet. Uroczyste spotkanie, podczas którego kobiety i dziewczęta doświadczyły wiele radości z okazji obchodzonego święta uświetnił występ uczniów klas II i III przygotowany przez pana Krzysztofa Sołtysiaka i panią Ewę Ratajczak. Miłym akcentem tego dnia były również życzenia i niespodzianki przygotowane przez Samorząd Szkolny, którego opiekunem jest pani Hanna Wojnowska.
Święto Kobiet połączone było z podsumowaniem udziału naszych uczniów w XII Memoriale im. A. Filemonowicza w hokeju na trawie. Swoją obecnością zaszczycili nas sołtys wsi Warszewice i jednocześnie radny Gminy Łubianka - pan Bolesław Szczechowski, sołtys wsi Biskupice - pan Stanisław Deruś, pan Andrzej Makowski – pierwszy trener hokeistów w SP Warszewice i pan Bernard Kowalski – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Memoriału wraz z działaczami UKS „Bałagany” Łubianka – panią Mariolą Janiszewską i panem Romanem Dubickim. Honorowymi gośćmi spotkania byli również rodzice naszych hokeistów.
Po uroczystym spotkaniu w sali gimnastycznej zaproszeni goście, rodzice i nauczyciele wraz z dyrekcją wymieniali swoje doświadczenia na spotkaniu przy kawie w stołówce szkolnej.
Spotkanie to pozostanie na długo w pamięci młodych sportowców i z pewnością zaowocuje dalszą współpracą między naszą szkołą a sołectwami Warszewice i Biskupice oraz UKS „Bałagany” Łubianka.
Honorata Żeglarska
Zakończenie kolejnego etapu remontów - 2.03.2009
- Dyrekcja wraz z całą społecznością Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach pragnie podzielić się z czytelnikami „Informatora” radością z zakończonego kolejnego etapu remontów w naszym pałacu. Dzięki zaangażowaniu pracowników szkoły, rodziców i pomocy sponsorów zaadaptowano na szatnię dla klas IV –VI pomieszczenie na parterze, gdzie do tej pory znajdował się sekretariat. Zamontowano tam wieszaki na wierzchnie okrycia i postawiono specjalnie wykonane szafki na stroje sportowe. Dla uczniów klas I – III i oddziału przedszkolnego w pomieszczeni na piętrze również zamontowano wieszaki i umieszczono specjalnie wykonane szafki na obuwie. W pomieszczeniu tym również znajduje się obecnie duża szafa wykonana wg projektu uwzględniającego potrzeby szkoły. W niej nasze koło teatralne ma obecnie miejsce na przechowywanie kostiumów, znajduje się tam również miejsce na pomoce dydaktyczne oraz inne akcesoria służące do wystroju szkoły.
Ponadto wykonano kapitalny remont pomieszczenia przeznaczonego na nowy sekretariat. Znajduje się on obecnie na piętrze. Wygospodarowano w nim miejsce na archiwum, a meble wykonano tak, aby były funkcjonalne. Przekazane szkole nowe pomieszczenie przeznaczono na gabinet pedagoga szkolnego . Po gruntownym remoncie stanowi ono przyjazne miejsce, w którym uczniowie spotykają się z panią pedagog i gdzie również wychowawcy mają możliwości na przeprowadzanie indywidualnych spotkań z rodzicami.
Podczas zimowych ferii pomalowano szkolne korytarze. Stało się tak dzięki bezinteresownej pracy pana Marcina Matłosza, który będąc rodzicem uczennicy naszej szkoły, poświęcił swój czas, aby profesjonalnie wykonać powierzone mu zadanie. Dzięki wsparciu uzyskanemu od Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowym na korytarzu zawisła nowa gazetka oraz zakupiono antyramy, w których eksponowane będą prace naszych uczniów na korytarzach szkolnych.
Działania dyrekcji na rzecz podwyższenia standardu pomieszczeń szkolnych są możliwe dzięki funduszom przeznaczanym na funkcjonowanie szkoły przez naszą Gminę oraz dzięki wsparciu sponsorów, do których należy firma Unimealex S.J Ambroszkiewicz i Beyger z Warszewic oraz życzliwości i bezinteresowności rodziców uczniów naszej szkoły, do których należy pan Marcin Matłosz.
Mając nadzieję, że podejmowane działania wspierane będą przez Gminę Łubianka oraz bezinteresownych ludzi, którym zależy, aby szkoła była wizytówką wsi Warszewice, a nasze dzieci uczyły się w dobrych warunkach, Dyrekcja szkoły bardzo dziękuje za pracę i bezinteresowność wszystkim, którzy pomagają w prowadzonych na rzecz szkoły działaniach.
Honorata Żeglarska
Zmiana planu lekcji
- Od 26.01.2009 roku obowiązuje nowy plan lekcji. Proszę uczniów i rodziców o zapoznanie się nowym rozkładem zajęć, który zamiwszczamy na naszej stronie.
Honorata Żeglarska
Święto Babci i Dziadka
- 21.01.2009r świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole. Z inicjatywy pani dyrektor zaproszeni zostali do świetlicy wiejskiej w Biskupicach
Dziadkowie. Naszych gości było ponad 150 osób! Babciom i Dziadkom zaprezentowali się artyści z Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, przedszkolaki z Biskupic i uczennice z klas V i VI oraz koła teatralnego naszej szkoły przygotowane przez panie: Hannę Wojnowską i Katarzynę Kępską. Swoją obecność zaznaczyły również dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły przygotowane przez panią Hannę Manerowską. Wspólny śpiew i zabawa sprawiły nam wielką radość i mamy nadzieję, że również Babcie i Dziakowie miło będą wspominać ten dzień. Na uroczystości obecni byli również: gospodarz obiektu a zarazem sołtys wsi Biskupice - pan Stanisław Deruś, sołtys wsi Warszewice - pan Bolesław Szczechowski i pani dyrektor SP w Pigży i przedszkola w Biskupicach - Małgorzata Cieślik. Uroczystości przewodniczyła pani dyrektor naszej szkoły - Honorata Żeglarska.
W organizacji imprezy brał udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Biskupicach, które pod wodzą przewodniczącej - Małgorzaty Socha przygotowały dla Dziadków poczęstunek oraz mamusie z Rady Rodziców, która również wspomogła finansowo organizację spotkania.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DZIADKOM ZA PRZYBYCI, A TYM, KTÓRZY POMOGLI NAM W ORGANIZACJI UROCZYSTEGO SPOTKANIA SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA!
Remonty, remonty...
- Podczas świątecznej przerwy odbył się pierwszy etap remontu instalacji elektrycznej w naszej szkole. Wymieniono instalację elektryczną w pokoju nauczycielskim, w korytarzu szkolnym oraz doprowadzono prąd do sali "pierwszaków". W związku z prowadzonymi pracami pomalowano również pokój nauczycielski. Mamy nadzieję,że nauczyciele będą zadowoleni!
Przeprowadzone prace w zdecydowany sposób podwyższają bezpieczeństwo dzieci uczących się w naszej szkole.
MAMY NOWĄ SZATNIĘ!
- Na uczniów klas I, II i III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego po świątecznej przerwie czeka w naszej szkole nowa szatnia - miejsce, gdzie zastawiać będą wierzchnie okrycia, buty i stroje gimnastyczne. Pomieszczenie przeznaczone na w/w szatnie zostało pomalowane, zamontowano w nim nowe wieszaki i szafki, ponadto w miejscu starych i nieestetycznych szaf postawiono nową, funkcjonalną szafę, która będzie stanowiła zaplecze dla koła teatralnego.
Szczęśliwego Nowego Roku!
- Wszystkim, którzy tworzą naszą szkolną społeczność życzę zdrowia i wszelkiego dobra na cały nadchodzący rok. Niech towarzyszy nam optymizm małego dziecka, które wierzy,że dobry człowiek jest najlepszym drogowskazem pomagającym podejmować trudne wybory.
Honorata Żeglarska
Wojewódzkie Mistrzostwa w Hokeju Halowym Gąsawa 2008
- 22 listopada w Gąsawie odbyły się Halowe Mistrzostwa woj. kujawsko-pomorskiego w hokeju halowym. Udział w nich wzięło osiem drużyn z całego województwa, wśród nich uczniowie naszej szkoły w składzie:
1.Radosław Mądraszewski
2.Przemysław Banaszek
3.Wojciech Elendt
4.Mateusz Deruś
5.Łukasz Gładkowski
6.Adrian Sztejkowski
oraz zeszłoroczni absolwenci:
1.Adrian Kępski
2.Tymon Cichocki
3.Tomasz Właśniewski
Nasza drużyna uplasowała się na szóstym miejscu wyprzedzając min. LKS Rogowo 2 i Bałagany Łubianka.
Osiągnięty wynik można uznać za sukces biorąc pod uwagę przerwę jaką chłopcy mieli w treningach.
Końcowa klasyfikacja:
1.KS Pomorzanin Toruń
2.LKS Rogowo 1
3.LKS Gąsawa 1
4.LKS Gąsawa 2
5.UKS Laski Wielkie
6.SP Warszewice
7.LKS Rogowo 2
8.UKS Bałagany Łubianka
Gratulujemy!
Archiwum Aktualności