Nowa galeria Ortograficzna Korrida 04.06.2013r. została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 4 czerwca 2013r. odbyła się już poraz dziewiętnasty Powiatowa Ortograficzna Korrida.
Tym razem śmiałkowie musieli zmierzyć się przede wszystkim z wyrazami z ó/u, ę/ą, om, on, em, en.
W naszym święcie uczestniczyło 63 uczniów z 16 szkół Powiatu Toruńskiego. Poniżej przedstawiamy nagrodzonych:
kategoria III – IV
I miejsce – Olga Chlebosz /SP Wybcz/
II miejsce – Aleksandra Gabryś /SP Kończewice/, Julita Rogowska /SP Pigża/, Zuzanna Sulecka /SP 2 Chełmża/, Daria Lisewska /SP 5 Chełmża/
kategoria IV – V
I miejsce – Sabina Orzeł / SP 5 Chełmża/, Julia Glaszka /SP Kończewice/, Wiktoria Prusińska /SP Łysomice/
II miejsce – Hubert Piątkowski / SP Łubianka/, Julia Tyszkiewicz /SP Łysomice/, Krystian Kulig /SP Unisław/, Anna Kozik /SP Wybcz/
III miejsce – Wiktoria Górecka /SP Pigża/, Wiktoria Sulecka /SP 2 Chełmża/, Konrad Smyczyński /SP 2 Chełmża/, Jakub Seraficki /SP Unisław/, Małgorzata Młotkowska /SP Warszewice/
kategoria gimnazjalna
I miejsce – Weronika Makowska /Gim. Unisław/
II miejsce – Milena Szczęsna /Gim. Łubianka/
III miejsce – Mikołaj Zamroch /Gim. Łysomice/
Niektórzy uczniowie poradzili sobie z dyktandem wzorowo, nie robiąc w nich żadnych błędów! Wśród śmiałków, którzy pokonali wszystkie "byki" znalazły się:
Olga Chlebosz /SP Wybcz/
Sabina Orzeł / SP 5 Chełmża/
Julia Glaszka /SP Kończewice/
Wiktoria Prusińska /SP Łysomice/
Bardzo serdecznie chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom, którzy jak co roku dzielnie wspierają nas, a są to:
Starostwo Powiatowe w Toruniu
Szkoła Podstawowa w Warszewicach
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Warszewicach
Koło Gospodyń w Biskupicach
Wydawnictwo Adam Marszałek
Bank Spółdzielczy w Toruniu, Oddział w Łubiance
PONIŻEJ PREZENTUJEMY TEKSTY ORTOGRAFICZNE XIX ORTOGRAFICZNEJ KORRIDY 2013
kategoria gimnazjalna
W najdłuższy weekend najkrótszego roku w tym tysiącleciu trzech ekologów z północnej Polski zaczęło z wolna wchodzić do lasu. Na chwilę oderwali się od codziennego życia. Wyhamowali myśli o co dwutygodniowych konsultacjach z geografem i historykiem, o od dawna wertowanych wszerz i wzdłuż przewodnikach turystycznych współczesnych i tych sprzed wojny, a także o na ogół nazbyt nużących spichrzach wujostwa, którzy słynęli z chomikowania. Zapomnieli o natarczywych programach, jednak nie sposób dziś żyć bez reklamy. Kilkudziesięciosekundowe spoty telewizyjne i różnobarwne ulotki podsuwają co i rusz nowe, atrakcyjne ekstraokazje. Czy to Europejczyk, Azjata, czy warszawianin ze stolicy wszyscy w mgnieniu oka poznają te same rynkowe hity.
Nie zważając na rozsądek, dajemy się łatwo zwieść pięknie brzmiącym obietnicom, zmuszeni potem zwieźć do domu megailości kompletnie niepotrzebnych rzeczy.
Nie roztropnie działamy, ale zgoła pochopnie. A nuż zdarzy się także nam jednorazowa, niezwykła okazja! W okamgnieniu podejmujemy decyzję i nie dajemy się już od niej odwieść.
Mężczyźni wyobrazili sobie, że pędzą beztroskie życie hen daleko stąd na wyspie nieskażonej cywilizacją położonej na Oceanie Spokojnym. Jej przyrodę w przeważającej mierze tworzą rzadkie okazy ze świata flory i fauny.
W bujnym poszyciu oprócz spróchniałych krzewów jeżyn i żywopłotu z bukszpanu rośnie co niemiara orchidei o rozłożystych jaskrawożółtych, lilaróż i czerwono- białych płatkach.
kategoria klas III – IV
Katarzyna w swym piórniku ma dużo różnych rzeczy. Są tam trzy nowe kredki, gumka, pióro, temperówka i pędzelek. Czasem nawet także cukierek. Malutki Józio dostał od wujka nowiutki ołówek. Stworzył więc żółtą wiewiórkę i różowego królika. Niektóre rysunki mają kształt trójkątów, inne prostokątów i kwadratów.
W piórniku Zosi są trzy przegródki. W jednej leży wsuwka do włosów z brązową kokardką. W drugiej są trzy stalówki i skuwka, a w trzeciej tępy nóż.
Wśród kolegów wybuchła kłótnia. Jurek nazwał Konrada tchórzem. Mimo dręczącego lęku mężczyźni zgodzili się na próbę odwagi. W krótkich płóciennych spodenkach weszli z bolącymi zębami pomiędzy krzaki róż, a potem wspólnie wsunęli się na fotele dentystyczne w charakterze pacjentów. Lekarz założył im już po raz ósmy plombę i polecił miętową gumę do żucia.
kategoria klas V – VI
Była ósma rano. Słońce znajdowało się już wysoko nad horyzontem. Woda w jeziorze Gopło coraz bardziej się nagrzewała . Była to wymarzona pogoda na majówkę . Dlatego pewien inteligentny dentysta w cętkowanym kombinezonie już o trzeciej po południu w szybkim tempie zakończył leczenie swoich pacjentów, żeby wybrać się z rodziną na piknik. Jego żona, blondynka, która ma mnóstwo kont w bankach, przeprowadziła sondę wśród przyjaciół i przygotowała cudowną niespodziankę. Wrzuciła prowiant w kąt kosza, w którym znalazły się: dżem porzeczkowy, dwie konserwy mięsne w kształcie rombów i trójkątów, kompot z gruszek, miętowa guma do żucia, pęczek rzodkiewek, komplet sztućców i wiele smakołyków. Skompletowała także piękne stroje – pąsowe bluzki, różowe spódnice i orientalną biżuterię.
Przerażenie budzą jednak ohydne zwierzęta. Według opinii ekspertów, wśród których przeważają przerażeni mężczyźni, obrzydliwe pająki – do niedawna powszechnie występujące – nieomal nie wyginęły.
Zewsząd słychać głosy bijące na trwogę.