• Zestaw ćwiczeń do zastosownia w domu - skolioza

• ZESTAW KOREKCYJNYCH ĆWICZEŃ DOMOWYCH PRZECIW SKOLIOZIE

(BOCZNEMU SKRZYWIENIU KRĘGOSŁUPA)

DLA DZIECI

Proponowany zestaw ćwiczeń należy stosować po ustaleniu przez lekarza dokładnego rozpoznania oraz po instruktażu przeprowadzonym przez nauczyciela WF lub gimnastyki korekcyjnej.

Najbardziej wskazane jest wykonywanie ćwiczeń codziennie przed posiłkiem przez około 30 minut rano lub po południu. Tempo i intensywność ćw. należy dostosować do swoich możliwości ale muszą one pozostawiać poczucie wykonanej pracy. Ćwiczenia korekcyjne należy wykonywać bardzo dokładnie.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń wietrzymy pomieszczenie, ubieramy wygodny strój sportowy i przygotowujemy potrzebny sprzęt.

Objaśnienie skrótów: PW – pozycja wyjściowa. T – tułów, NN – kończyny dolne,

RR – kończyny górne, MM- mięśnie.

1. PW - postawa, RR wzdłuż T.

Głęboki wdech nosem z równoczesnym uniesieniem RR w górę i wspięcie na palce. Następnie powolny wydech ustami z opuszczaniem RR i opadem na całe stopy.

Cel – ćw. oddechowe i elongacyjne

2. PW – leżenie przodem, RR wyprostowane wyciągnięte w przód. Pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany kocyk. Wyciąganie RR po podłodze jak najdalej w przód. Kl. Piersiowa przylega.

Cel –elongacja kręgosłupa

3. PW – siad skrzyżny, RR wyprostowane, wyciągnięte w górę. Maksymalnie wyciągamy RR w górę, plecy proste.

Cel – elongacja kręgosłupa

4. PW – leżenie przodem, NN wyprostowane, złączone, dłonie splecione na karku.

Uniesienie głowy i łokci w górę, broda przyciągnięta do kl. piersiowej.

Cel – wzmacnianie MM grzbietu i karku

5. PW – leżenie tyłem RR wzdłuż T, NN ugięte w kolanach, stopy oparte o podłoże.

Przyciąganie kolan do brzucha, prostowanie NN w górę i równoczesne

zataczanie kół do przodu obiema NN w pionie.

Cel – Wzmacnianie MM brzucha, sterowane dołem

6. PW – leżenie tyłem, RR z ciężarkami wzdłuż T, NN ugięte, stopy na podłożu.

Uniesienie RR i przesuwanie ich po podłodze za głowę – wdech nosem,

powrót do PW – długi wydech ustami.

Cel – ćwiczenie oddechowe

7. PW – leżenie przodem, pod brzuchem zrolowany kocyk, RR wzdłuż T dłońmi do

podłogi , NN wyprostowane trzymają piłkę, czoło na podłożu.

Unoszenie wyprostowanych NN z piłką. KL. piersiowa przylega do podłogi.

Cel wzmacnianie MM pośladkowych i kulszowo – goleniowych

8. PW – leżenie tyłem, RR na karku, łokcie szeroko, dotykają podłoża, NN ugięte,

stopy na podłodze.

Uniesienie kolana i dotknięcie go łokciem ręki przeciwnej, zmiana. T lekko

uniesiony, głowa w linii kręgosłupa, łokcie cały czas ściągnięte w tył.

Cel – wzmacnianie MM prostego i skośnych brzucha

9. PW –leżenie przodem, NN wyprostowane i złączone. RR wyciągnięte mocno w

przód, głowa uniesiona, wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę,

pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany kocyk.

Równoczesne uniesienie jednej R i przeciwnej N nisko nad podłogę, zmiana

W trakcie ćw. kl. piersiowa powinna przylegać do podłogi.

Cel – wzmacnianie MM prostownika grzbietu, karku, pośladkowych i kulsz.-golen.

10. PW – siad klęczny-“ukłon japoński”, RR wyciągnięte w przód.

Nie przesuwając RR ani kolan przejść do leżenia przodem, głowa cały czas

nisko nad podłogą a następnie powrót do PW (ukłon japoński)

Cel – wzmacnianie MM prostownika grzbietu, karku, wzmacnianie MM brzucha,

rozciąganie MM piersiowych

11. PW – leżenie przodem na stole po stawy biodrowe, NN wyprostowane stopy na

podłodze trzymają piłkę. Dłonie trzymają krawędź stołu.

Unosimy NN z piłką do poziomu stołu i opuszczamy, nie podnosimy wyżej.

Cel – wzmacnianie MM pośladkowych, kulsz.- goleń. i wysklepiających stopy.

12. PW – siad na taborecie przed lustrem, dłonie na głowie, łokcie szeroko w bok.

Maksymalna elongacja kręgosłupa z wyciągnięciem głowy w górę a następnie naciskanie RR na głowę. Kontrolujemy w lustrze poprawność postawy. Nacisk RR nie może powodować utraty elongacji kręgosłupa.

Cel – wzmacnianie MM przykręgosłupowych, elongacja kręgosłupa, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.