• Samorząd uczniowski- przewodnik dla uczniów

• Drodzy uczniowie,

poniżej przedstawiam Wam przewodnik dla uczniów, w którym znajdziecie podstawowe informacje na temat funcjonowania samorządu uczniowskiego. Członkom samorządu odpowie ona na pytania odnośnie ich zadań, uprawnień i możliwości natomiast wszystkich uczniom przybliży role samorządu uczniowskiego w szkole.

samorzad_uczniowski_przewodnik_dla_uczniow.pdf

enlightened

Powinieneś wiedzieć, że…

Samorząd Uczniowski jest reprezentantem wszystkich uczniów.

Jest organizacją, która ściśle współpracuje z dyrekcją i gronem pedagogicznym szkoły opracowując między innymi ważne dla życia szkoły i uczniów dokumenty.

Czym się zajmuje Samorząd Uczniowski?

Samorząd szkolny reprezentuje całą społeczność uczniowską. Odpowiedzialny jest za organizowanie imprez szkolnych współpracuje z radą pedagogiczną i dyrektorem szkoły ściśle współpracuje z samorządami klasowymi.

U p r a w n i e n i a  S a m o r z ą d u

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, rozdział 4 - Społeczne organy w systemie oświaty, art. 55.

• W szkole i placówce działa samorząd uczniowski, zwany dalej "samorządem".

Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły lub placówki.Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.

Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.

Samorząd może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:

- prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,

- prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,

- prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,

- prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej,

- prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem,

- prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.

Z a d a n i a  s a m o r z ą d u

Przewodniczący:

yesZna cele i zadania samorządu

yesMobilizuje uczniów do wysiłku i pracy

yesProwadzi zebrania

yesRozdziela zadania

yesWspółpracuje z dyrektorem i opiekunem Samorządu

Zastępca:

yesJest doradcą i współpracownikiem przewodniczącego

yesPełni role przewodniczącego w czasie jego nieobecności

yesStoi na czele ważnych komisji

yesPomaga przewodniczącemu

C e l e S a m o r z ą d u U c z n i o w s k i e g o

1. Reprezentowanie ogółu uczniów

1. Działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw.

1. Organizowanie imprez szkolnych.

1. Współdziałanie z władzami szkoły, mające na celu zapewnienie uczniom należytych warunków nauki.

1. Przedstawianie nauczycielom i władzom szkoły opinii oraz potrzeb uczniowskich.

1. Organizowanie wypoczynku i rozrywki (zawody sportowe, wycieczki, święta uczniowskie).

1. Informowanie społeczności szkoły o podjętych działaniach i akcjach.

1. Organizowanie imprez i prac pozwalających uzyskać fundusze na wspólne cele.

1. Udział w akcjach szkolnych i środowiskowych.

1. Troska o sprzęt i mienie społeczne, organizowanie uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz szkoły, klasy i środowiska.

1. Rozstrzyganie sporów między uczniami, zapobieganie konfliktom między uczniami i nauczycielami, a w przypadku pojawienia się takiego konfliktu zgłaszanie go przez opiekuna Samorządu dyrektorowi szkoły lub radzie pedagogicznej.

1. Godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz.

1. Współpraca z organizacjami istniejącymi na terenie szkoły.

1. Mediacja przez rozstrzyganiu konfliktów dotyczących społeczności szkoły