• Gdy dziecko wpada w złość

GDY DZIECKO WPADA W ZŁOŚĆ...

Charakterystycznym elementem zachowania małego dziecka są napady złości. Bywają one uciążliwe dla otoczenia, jednak jeśli zrozumiemy dlaczego dziecko tak się zachowuje i nie będziemy traktowali jego napadów złości jako przejawów agresji, czy, co gorsza, złej woli, łatwiej będzie nam przetrwać ten trudny okres i zachowywać się wobec nich racjonalnie.

W wieku dwóch lat dziecko zaczyna odczuwać, że jest odrębną osobą, że mama i ono, to dwie oddzielne osoby. Pojawia się chęć decydowania o sobie, wyrażania swojej woli. Jednym z częściej wymawianych słów w tym okresie bywa słowo NIE! Dziecko stara się w ten sposób pokazać swą odrębność. Gdy napotyka na opór, złości się.
          Wszyscy niejednokrotnie widzieliśmy dzieci rzucające się na chodnik, tupiące i krzyczące na środku przejścia dla pieszych, wyrywające się rodzicom, gryzące, drapiące lub przejawiające inne tego typu zachowania. To nie są objawy agresji, jakby się mogło wydawać - to raczej przejaw buntu przeciw ograniczeniom, nakazom, zakazom, własnej słabości czy niemożności osiągnięcia czegoś. Dwuletnie dziecko nie rozumie, że tak funkcjonuje świat, że czasem trzeba z czegoś zrezygnować, że nie zawsze wszystko się udaje. Napady złości u dziecka, to jedno z trudniejszych doświadczeń dla rodziców. Jednak nie można im ulegać i robić wszystkiego, żeby tylko dziecko przestało się złościć, bo bardzo szybko dziecko nauczy się osiągać swe cele za pomocą ataków złości. Nie można też  reagować na te napady agresją – krzykiem lub, co gorsza, biciem – to nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku!

Gdy dziecko wpada w złość staraj się postępować wg poniższych zasad:

• Pilnuj, by nie zrobiło sobie krzywdy, w razie potrzeby możesz dziecko stanowczo przytrzymać, jednak bez używania  nadmiernej siły.

• Nie kłócić się z dzieckiem, nie dyskutuj – gdy dziecko jest złe na pewno i tak nic do niego nie dotrze.

• Nie krzycz, to tylko pogłębi jego złość.

• Nie stosuj kar, ale też nie bagatelizuj sytuacji, nie pocieszaj - dziecko musi nauczyć się radzić sobie z silnymi emocjami.

• Jeśli  złość dziecka  wywołana jest Twoimi uzasadnionymi zakazami lub nakazami, nie rezygnuj tylko dlatego, że odbywa się to w miejscu publicznym, nie ustępuj dla świętego spokoju; jeśli będziesz konsekwentna, dziecko nauczy się, że jego też dotyczą pewne ograniczenia.

Autor: Ewa Sze