• Dziecko w szkole

• NASZE  DZIECKO W SZKOLE>>>

Adaptacja szkolna nie jest łatwa, zmienia się środowisko, koledzy. Nie bagatelizujmy tego, ze nasze dziecko początkowo nie czuje się pewnie, nie ze wszystkim sobie radzi, nie do końca jest zorganizowane. Wszystko wymaga czasu. Nawet dorosły w nowej pracy musi mieć czas, aby wszystko sobie poukładać.

Pomocne w tym, by nasze dziecko poszło  z chęcią do szkoły jest przestrzeganie pewnych zasad:

• Nigdy nie strasz dziecka szkołą np. nie mów: „szkoła to nie przelewki” itp.

• Wprowadź dziecko w szkolny świat opowiadaniami o niej, o tym, że nauczyciela trzeba słuchać, kiedy będziesz po nie przychodzić i o innych zasadach w niej panujących.

• Pokaż mu wcześniej szkołę, żeby wiedziało gdzie jest jego klasa, ubikacja itd.

• Zróbcie z zakupów szkolnych święto. Niech dziecko wybierze sobie samo ubrania do szkoły, tornister, zeszyty i przybory.

• Przygotujcie w domu kącik do nauki.

• Spraw, by pierwszy dzień szkoły od rana był miłym przeżyciem. Zjedzcie ulubione śniadanko, pożartujcie, a może daj mu jakiś miły drobiazg, żeby sprawić mu przyjemność.

• Postaraj się o kilkudniowy urlop, żeby dziecko miało dużo czasu na opowiadania, co słychać w szkole i żeby pierwsze dni nie kończyły się w szkolnej świetlicy.

• Chwal go nawet za te najmniejsze sukcesy.

• Niech pobyt w domu po szkole nie będzie tylko zmuszaniem dziecka do odrabiania lekcji. To jest jeszcze małe dziecko i potrzebuje odpoczynku oraz zabawy. Nie wymagaj od niego zbyt wiele.

• Rozwijaj jego szkolne i pozaszkolne zainteresowania, co umocni go wierze, ze jest z czegoś dobry i będzie się czuł pewnie i dumny z siebie.

• Na każdym kroku pokazuj dziecku, ze w nie wierzysz.

• Nie demonizuj jego porażek.

Pamiętaj, że i Ty całkiem niedawno zaczynałeś podobną drogę. Twoje dziecko poradzi sobie tak świetnie jak Ty, a może nawet lepiej. Wprowadzenie dziecka w świat szkolny zależy od Ciebie - postaraj się, aby poszło do szkoły z uśmiechem.