• X Konkurs Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej - Gazeta Pomorska

• Gmina Łubianka. Mickiewicz jest nam niestraszny

30.03.2010r.

- Młodzi aktorzy budzą wśród dorosłych wiarę, że to pokolenie w dobie komputerów i komórek, potrafi odkryć piękno literatury i nadać jej osobisty charakter - przekonuje Honorata Żeglarska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Warszewicach.

(nadesłane)

W tej niewielkiej szkole, położonej na terenie gminy Łubianka już po raz X uczniowie mogli wykazać się swoimi aktorskimi umiejętnościami. Okazją do tego był Międzyszkolny Konkurs Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej.
          Do Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Grabowa w Warszewicach przyjechali uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych i trzech gimnazjów z powiatu toruńskiego.
          Młodzi aktorzy przedstawiali tu swoje pomysły przekładu na język teatru twórczości Hanny Januszewskiej, Marii Kruger i Adama Mickiewicza
          - Poziom konkursu był bardzo wysoki - zaznacza Hanna Wojnowska, organizator teatralnych zmagań, a zarazem polonistka w miejscowej szkole.

- Nasze jury oceniało m.in. walory interpretacyjne występu, oryginalność prezentacji, wartość artystyczną zastosowanych środków wyrazu oraz ogólne wrażenie artystyczne inscenizacji.

Kto został doceniony?

Wśród klas III - IV: w grupie najlepszych znaleźli się: Mateusz Znaniecki, Klaudia Kowalczyk i Julia Janowska ze Szkoły Podstawowej w Warszewicach oraz Angelika Cugier ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmży.
          W kategorii klas V - VI nagrodzono: Joannę Pawlikowską ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Chełmży, Julię Sołtysiak z SP Warszewice, Aleksandrę Czarnomorską z Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury.
          Wśród gimnazjalistów w szczęśliwym gronie zwycięzców znaleźli się: Sandra Janiszewska z Zespołu Szkół w Łubiance, Dawid Wilczyński z Gimnazjum nr 1 w Łysomicach i Zuzanna Sołtysiak z Gimnazjum w Brąchnowie.
          Nagrodę - Maskę teatralną dla najlepszego aktora konkursu - otrzymała Sandra Janiszewska.

- Jestem dumna, że w moja szkoła corocznie, od dziesięciu lat, staje się magicznym miejscem szczególnego spotkania dzieci i młodzieży z polską prozą i poezją ubogaconą w środki artystycznego wyrazu, które daje teatr - dodaje Honorata Żeglarska. - Fakt, że w konkursie od lat uczestniczy tak wielu młodych adeptów teatru jest również dowodem na to, jakim skarbem są w szkołach nauczyciele, którzy potrafią swoich podopiecznych zachęcić do czytania i interpretowania literatury.

Wyróżnieni aktorzy otrzymali na pamiątkę tomiki poezji i słowniki, a wszyscy uczestnicy słodycze i upominki, zakupione dzięki pomocy sponsorów.
          Więcej zdjęć z konkursu można zobaczyć na szkolnej galerii, na www.spwarszewice.edupage.org