• Regulamin dyżurów nauczycieli

REGULAMIN DYŻURÓW NAUCZYCIELI
          W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WARSZEWICACH

I  Postanowienia ogólne

1. Nauczyciele w ramach obowiązków służbowych zobowiązani są do pełnienia dyżurów w czasie przerw lekcyjnych                  wg ustalonego harmonogramu.
          2. Harmonogram dyżurów ustala dyrektor szkoły lub osoba przez niego wyznaczona,  w oparciu o stały plan lekcji i po każdej jego zmianie.
          3. Harmonogram dyżurów znajduje się w pokoju nauczycielskim i w gabinecie dyrektora.
          4. Dyżur jest integralną częścią procesu dydaktyczno – wychowawczego szkoły i wchodzi w zakres podstawowych obowiązków nauczyciela.
          5. Dyżur obowiązuje wszystkich pracowników  pedagogicznych szkoły.
          6. Nadrzędnym celem dyżurów jest zapewnienie uczniom pełnego bezpieczeństwa przy jednoczesnym zagwarantowaniu maksimum wypoczynku między zajęciami.
          7. Dyżur pełni jednocześnie  2 nauczycieli:
            1. w budynku szkoły ( korytarze, szatnia, jadalnia, toalety, sale, w  których uczniowie spożywają  posiłki                  (stanowisko „II”);

b) na boisku ( teren przed szkołą, stanowisko „I”).

8.  Podczas przerwy w dni pogodne  uczniowie przebywają na boisku szkolnym.

9.  Podczas niepogody ( opady, niska temperatura itp.)  nauczyciel na stanowisku „I” decyduje  czy uczniowie spędzają przerwę na boisku

czy w budynku szkoły.

10.  Jeśli podczas przerwy uczniowie przebywają w budynku szkoły, to stanowisko „I” oznacza dyżur na parterze, a stanowisko „II”

na piętrze szkoły.

11.  W pełnieniu dyżurów nauczycieli wspierają pracownicy obsługi.

13.  Dyżur przed pierwszą godziną lekcyjną zaczyna się o godz. 7.45

14. Dyżur  po ostatniej godzinie lekcyjnej danego dnia trwa do momentu opuszczenia terenu szkoły przez wszystkich uczniów.

15.  Nauczyciel przyjmujący zastępstwo za nieobecnego nauczyciela przyjmuje również jego dyżur po odbytej lekcji. Jeżeli nauczyciel w tym

czasie pełni  własny dyżur, to dyrektor szkoły lub osoba przez niego wyznaczona,  wyznacza innego nauczyciela  do pełnienia dyżuru.

15.  Osobą odpowiedzialną za wyznaczanie dodatkowych dyżurów za  nieobecnych nauczycieli jest nauczyciel wyznaczony przez dyrektora

szkoły w danym roku szkolnym.

16.  Nauczyciele honorują dyżurnych z samorządu szkolnego i klasy VI.

II  Obowiązki nauczyciela dyżurującego

1. Punktualnie rozpoczyna dyżur na wyznaczonym miejscu zgodnie z planem dyżurów nauczycielskich.
          2.  Przez cały czas trwania dyżuru przebywa na stanowisku dyżurowania.
          3.  Eliminuje wszystkie sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu uczniów, wydaje zakazy i egzekwuje ich wykonanie przez dzieci,

a w szczególności:

1. zakazuje biegania w budynku szkoły, spędzania przerw na schodach, w sanitariatach itp.;
          2. nie dopuszcza do samowolnego opuszczania terenu szkoły;
          3. dba o czystość  poprzez wymaganie od uczniów niezaśmiecania terenu szkoły, wymaga od uczniów  sprzątania po sobie i kolegach;
          4. eliminuje gry i zabawy zagrażające zdrowiu i życiu uczniów;
          5. eliminuje niepożądane z punktu wychowawczego zachowania uczniów;
          6. zabrania uczniom przebywania  w klasie bez opieki  innego nauczyciela;
          7. przynajmniej dwa razy w czasie dyżuru sprawdza zachowanie uczniów w toaletach.
          8. Zawiadamia dyrektora szkoły o zauważonym podczas dyżuru zniszczeniach mienia szkolnego lub innych zdarzeniach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu uczniów i pracowników szkoły.
          9. Zgłasza dyrektorowi szkoły zauważone zagrożenie, którego nie jest w stanie sam usunąć,
          10. Ustala winnego zniszczenia mienia szkolnego, jeżeli istnieje taka możliwość.
          11. Gdy  uczeń ulegnie wypadkowi, nauczyciel zobowiązany jest do:

- udzielenia pierwszej pomocy, o ile istnieje taka konieczność,

- wezwania odpowiednich służb medycznych, o ile istnieje taka konieczność,

- powiadomienia dyrektora szkoły o zaistniałym wypadku,

- zabezpieczenia miejsca wypadku,

- odnotowania zaistniałego wypadku w książce ewidencji wypadków.

8. Zgłasza wychowawcy niewłaściwe zachowanie uczniów  podczas  przerwy.

9. Nauczyciel nie ma prawa opuszczenie stanowiska dyżurowania bez ustalenia zastępstwa i poinformowania o tym fakcie dyrektora lub osoby

przez niego wyznaczonej.

III  Postanowienia końcowe

1. Nauczyciel pełniący dyżur ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w rejonie dyżurowania
          2. Nauczyciel, który nie wypełnia obowiązków zawartych w regulaminie, podlega karze dyscyplinarnej.
          3. Nauczyciel ma prawo zgłaszania do dyrektora szkoły wszelkich propozycji związanych z usprawnieniem dyżurów lub innych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom szkoły.
          4. Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Radę Pedagogiczną.