• IX Konkurs Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej- notatka prasowa

• SPOTKANIE TEATRALNE W WARSZEWICACH      -      HANNA WOJNOWSKA

24 marca Szkoła Podstawowa w Warszewicach ( gmina Łubianka ) już po raz dziewiąty gościła młodych aktorów, uczestników

IX Międzyszkolnego Konkursu Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej.

Uczniowie z 9 szkół podstawowych i gimnazjów z 3 gmin powiatu toruńskiego przekładali na język teatru poezję Ewy Szelburg-Zarembiny, Juliana Tuwima i Juliusza Słowackiego.

Jury oceniało, m.in. walory interpretacyjne występu, oryginalność prezentacji,

wartość artystyczną zastosowanych środków wyrazu oraz ogólne wrażenie artystyczne inscenizacji.

Najbardziej spodobały się występy:

kategoria klas III – IV: Joanny Pawlikowskiej (SP nr 5 Chełmża), Natalii Matłosz (SP Warszewice) i Juliusza Sawickiego ( SP nr 2 Chełmża);

kategoria klas V – VI: Oliwii Krupskiej (SP Wybcz), Joanny Kurzyńskiej

(SP Warszewice), Szymona Balickiego (SP nr 2 Chełmża) i Agaty Wierzbickiej (SP Kończewice);

kategoria gimnazjalna: Zuzanny Sołtysiak (Gim. Brąchnowo), Joanna Maćkowska (Gim. Brąchnowo) i Sebastian Podkański (Gim. Łubianka)

Wyróżnieni aktorzy otrzymali na pamiątkę tomiki poezji i słowniki, a wszyscy uczestnicy – słodycze i upominki.

Możliwe to było dzięki sponsorom: Gminie Łubianka, Bankowi Spółdzielczemu w Łubiance

i Sołectwu Warszewice.

W teatralnej atmosferze już dziś wszyscy umówili się na przyszłoroczne – jubileuszowe – inscenizacje w Warszewicach, a organizatorka imprezy - polonistka Hanna Wojnowska - zapewniła, że jak zwykle, atrakcji nie zabraknie.

GAZETA TORUŃSKA 3 KWIETNIA 2009

Gmina Łubianka. Teatralny spektakl młodych aktorów w Warszewicach

(PAM)

Aż 12 reprezentacji szkolnych prezentowało w Warszewicach swoje pomysły na przekład języku teatru poezji Ewy Szelburg-Zarembiny, Juliana Tuwima i Juliusza Słowackiego.

(fot. nadesłane)

Możliwość wykazania się aktorom swoimi umiejętnościami dał już IX Międzyszkolny Konkursu Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej.

W zmaganiach licznie wystartowali uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych oraz gimnazjów z trzech gmin powiatu toruńskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki
          Ważna interpretacja i wrażenia

- Jury oceniało, m.in. walory interpretacyjne występu, oryginalność prezentacji, wartość artystyczną zastosowanych środków wyrazu oraz ogólne wrażenie artystyczne inscenizacji - wylicza Honorata Żeglarska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa. - Jury konkursu nagrodziło występy najlepszych uczestników poszczególnych kategorii. Choć z wyborem nie było łatwo.

Lista zwycięzców
          Wśród klas III - IV: w grupie najlepszych znaleźli się: Joanna Pawlikowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Chełmży, Natalia Matłosz ze Szkoły Podstawowej w Warszewicach i Juliusz Sawicki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmży.
          W kategorii klas V - VI nagrodzono: Oliwię Krupską z Wyb-cza, Joannę Kurzyńską z Warszewic, Szymona Balickiego z Chełmży i Agatę Wierzbicką z Kończewic.

Wśród gimnazjalistów, w szczęśliwym gronie zwycięzców znaleźli się: Zuzanna Sołtysiak i Joanna Maćkowska z Gimnazjum w Brąchnowie i Sebastian Podkański z
          Zespołu Szkół w Łubiance.

Wrażliwych na sztukę nie brakuje
          - Wysoki poziom i oryginalność interpretacji zaprezentowanych przez uczestników pozwala wierzyć, że wrażliwość na słowo i teatralną sztukę wyrazu pozostaje w dzieciach i młodzieży, pobudzając ich wyobraźnię i ubogacając wewnętrznie młodych ludzi - dodaje dyrektor Honorata Żeglarska.

- Wyróżnieni aktorzy otrzymali na pamiątkę tomiki poezji i słowniki, a wszyscy uczestnicy słodycze i upominki, zakupione dzięki pomocy sponsorów. Nasi dobroczyńcy to: Gmina Łubianka, Spółdzielcza Grupa Bankowa Bank Spółdzielczy w Toruniu Oddział w Łubiance i Sołectwo Warszewice.

Zobacz na www
          Organizatorem teatralnego święta w Warszewicach była pani Hanna Wojnowska, która wraz z dyrekcją i społecznością szkolną wdzięczna jest wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania występów młodych aktorów i umożliwili im udział w konkursie.

Zdjęcia z konkursu można zobaczyć na szkolnej galerii, na www.spwarszewice.edupage.org.