• XII Konkurs Interpretacji Prozy i Poezji Polskiej - notatka prasowa

• Z Informatora Powiatowego 2012 12 www.powiattorunski.pl

KULTURA

Teatralne święto w Warszewicach

20 marca 2012 r., w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego z Garbowa w Warszewicach, odbył się XII Powiatowy Konkurs Prozy i Poezji Polskiej. W teatralnym święcie wzięło udział pięćdziesięcioro uczestników ze szkół w Siemoniu, Łysomicach, Chełmży, Wybczu, Łubiance, Brąchnowie, Pigży i Warszewicach. Uczestnicy konkursu prezentowali fragmenty utworów Miry Jaworczakowej, Janusza Korczaka i Józefa Kraszewskiego.

Jury oceniało indywidualne predyspozycje i warunki młodego wykonawcy oraz to, czy wybrany

tekst potrafił on przełożyć na język teatru. Komisja, w skład której weszli nauczyciele ze szkół bio-

rących udział w konkursie, przedstawicielka Rady Rodziców SP Warszewice – pani Ewa Szałkowska i pani Żelisława Sadowska – założycielka teatrzyku „Iskierki bierzgłowskie”, oceniała występy indywidualne w trzech kategoriach wiekowych.

Laureatami zostali:

w kategorii klas III-IV: Fryderyk Sawiński, (SP2 Chełmża),

Natalia Marszałkowska (SP Wybcz), Natalia Szwaja (SP2 Chełmża), Dawid Dunajski (SP Łysomice),

wyróżniono: Adriannę Wilczek (SP5 Chełmża), Annę Kozik (SP Wybcz) i Lilianę Hebenstreit (Chełmżyński Ośrodek Kultury).

W kategorii klas V-VI zwycięzcami konkursu zostali:

Weronika Lasek (SP Wybcz), Aleksandra Szyduczyńska, (SP5 Chełmża) oraz Weronika Marcus, Lucyna Kukowska i Izabela Kurzyńska, (SP Warszewice).

Wśród gimnazjalistów uznanie Jury zyskały występy Julii Sołtysiak i Natalii Matłosz (Gimnazjum

w Brąchnowie) oraz Zuzanny Hebenstreit (Chełmżyński Ośrodek Kultury).

Laureaci zostali uhonorowani cennymi nagrodami.

Honorowymi gośćmi konkursu byli: pan Dariusz Meller – Wicestarosta Toruński oraz pan Marcin

Swaczyna – Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Kombatantów i Osób

Represjonowanych, Kierownik Biura Projektów Promocyjnych w Departamencie Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pan Starosta w swoim wystąpieniu podkreślił, że we współczesnym świecie, gdzie- szczególnie w mediach – kreuje się konsumpcyjny styl życia, dąży do uproszczeń i coraz mniej uwagi

przywiązuje się do kultury języka ojczystego, stwarzanie dzieciom i młodzieży okazji do kontaktu ze sztuką jest szczególne cenne. Zwrócił również uwagę na aktualność problematyki poruszanej w utworach Miry Jaworczakowej i Janusza Korczaka. Pan Marcin Swaczyna wyraził swoje uznanie dla pomysłowości i zaangażowania wszystkich uczestników konkursu, którzy poprzez zabawę w teatr poznają środki artystycznego wyrazu i piękno ojczystego języka.

Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest pani Hanna Wojnowska – nauczyciel języka polskiego

w SP Warszewice, którą w realizacji przedsięwzięcia wspiera dyrektor, grono pedagogiczne

i pracownicy obsługi. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Toruniu oraz BS w Toruniu Oddział w Łubiance, Radę Rodziców SP Warszewice i Nestle Pacific Toruń. Wśród młodych aktorów rozlosowane zostały nagrody niespodzianki.

Honorata Żeglarska

Dyrektor SP Warszewice

22401_strona4.pdf informator gminny z kwietnia 2012r.