• Żywa lekcja historii

• 24 stycznia br. w naszej szkole wstąpiła grupa historyczna Rekonstrukto z dalekiego Lublina. Pierwotnie grupa miała u nas być 21 stycznia, tj. dokładnie w dzień 100. rocznicy przyłączenia Chełmży i okolicznych miejscowości do Polski. Z przyczyn niezależnych przybycie grupy uległo opóźnieniu o 3 dni, ale nic się nie stało. Obchody 100 – lecia wyzwolenia Pomorza nadal trwają. Rekonstruktorzy przedstawili lekcję historii Polski wychodząc od wydarzeń I wojny światowej. W swoich zbiorach mieli mundur żołnierza błękitnej armii gen. Józefa Hallera, który w 1920 r. stał na czele wyzwalającego nasze ziemie Frontu Pomorskiego. Oprócz tego, uczniowie mieli możność zapoznać się z bronią  i sprzętem używanym przez wojsko polskie w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. Prezenterzy przygotowali również rozmaite konkursy oraz pytania sprawdzające wiedzę historyczną uczniów. Trzeba przyznać, że we wszystkich zadaniach, no, może oprócz musztry, nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze.

Przed tą żywą lekcją historii odbył się apel, podczas którego dyrektor szkoły Dariusz Meller przedstawił ogólne wyniki klasyfikacji za pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego. Zaprezentowano również wszystkich uczniów wyróżniających się nauce. Przed zbliżającymi się feriami, dyrektor zwrócił uwagę na przestrzeganie w tym czasie zasad bezpieczeństwa.

• Kocham mocno Babcię, Dziadka,

To nie żarty moi mili.

Dzisiaj im życzenia składam,

By sto latek jeszcze żyli.

Dziś w naszej szkole gościliśmy bardzo ważne osoby. Były to Babcie i Dziadkowie. Wśród zaproszonych gości był sołtys wsi Warszewice pan Bolesław Szczechowski z żoną. Pan dyrektor w imieniu dzieci i ich wychowawców, powitał gości. Uczniowie klas "0" i III zaprezentowali program artystyczny. Przedstawiona została scenka z życia babci i dziadka, wierszyki, piosenki, tańce. Mali artyści dostarczyli widowni wielu wzruszeń i dużo radości. Jak każdego roku, spotkanie przebiegło w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Dzięki współpracy z rodzicami, ugościliśmy wszystkich kawą i pysznym ciastem, a dzieci otrzymały dużo słodkich upominków. Jest nam ogromnie miło, że tak wiolu gości zaszczyciło nas swoją obecnością. Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole to wieloletnia tradycja.

H. Manerowska

K. Kępska

• Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców ID

• Tuż przed przerwą świąteczną 13 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Pigży odbyły się Mistrzostwa Powiatu Toruńskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców ID. Naszą szkołę reprezentowali Dominik Affelt i Igor Głatkowski. Chłopcy po bardzo dobrej grze wyszli z grupy, w której znaleźli się z SP Turzno, Zławieś Wielka oraz Brzozówka. W półfinale rozegrali mecz z SP Złotoria, zaś w meczu o III miejsce spotkali się z kolegami z SP Makowiska. Ostatecznie Dominik i Igor zajęli IV.Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach indywidualnych:)

Klasyfikacja końcowa:

SP Złotoria, SP Brzozówka, SP Makowiska, SP Warszewice, SP Turzno, SP Zelgno, SP Zławieś Wielka.